| Alinaintreaba059 a întrebat:

Buna TPU!
De cateva zile sau o saptamana, imi simt mainile si picioarele foarte reci. Ma simt putin mai obosita ca de obicei, si am observat ca ma doare capul in zona sprancenelor, tamplelor, predominant in zona fruntii. De asemenea, ma doare putin gamba de la piciorul drept, iar intre degetul mare de la picior si al doilea, simt un discomfort, ca o presiune, in special noaptea.
De la ce ar putea fi? Analize nu mi-am facut de anul trecut. Acum simt o mica amorteala la piciorul drept.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"intre degetul mare de la picior si al doilea, simt un discomfort...
De la ce ar putea fi?"

zona e in grija hipotalamusului. Un RMN ar fi vital de făcut pentru a evita eventualele agravări

| gabicoo a răspuns (pentru sierra1):

Cu ani în urmă făceam naveta cu autobuze RoMAN rămase de pe vremea lui Ceaușescu. Aveau o singură foaie de sticlă, nu erau izolate termic, făceau condens și iarna înghețau. La un moment dat un copil, de 5-6 ani, pune mâna pe geamul înghețat și apoi o întreabă pe maicăsa:
- Mamiiii! De ce a zis tata că ai pulpele reci?
Te citez: "De la ce ar putea fi?winking

| sierra1 a răspuns (pentru gabicoo):

Deci?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Sună ca lipsă de vit. b12. Fă analizele inclusiv vit. b12 şi metylmalonat.

| shyde a răspuns:

Suna a problema neurologica. Cauta sa intrebi un neurolog.