| andreinr1 a întrebat:

de curand am fost la un doctor specialist din cauza tulburărilor hormonale, mai exact mi s-au umflat sânii mult.Am mai fost o data tot cu aceasta problema dar de atunci au mai crescut,iar doctorul nu mi.a prescris nimic.Dar eu ma simt jenat, si vreau sa scap de aceasta problema, orice va rog sau macar cum sa slăbesc.Dau FUNDA celui care ma ajuta.Va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Ti-a spus bine. Ginecomastia apare din cauza unui surplus de estrogeni (hormoni feminini). Aproape jumatate din baieti dezvolta ginecomastie, mai mult sau mai putin pronuntata, mai devreme sau mai tarziu.

In mod normal tine o perioada si poate dispare pe masura ce cresti.

Daca vrei sa slabesti fa zilnic miscare. Alearga in parc, joaca fotbal, handbal sau ce-ti place. Nu manca dulciuri in exces. Nu sta pe scaun in fata PC-ului ca nu slabesti happy.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba medicul!

| CuriousStuff a răspuns:

Nu ti-a prescris nimic dar nici sfaturi nu ti-a dat? Du-te la un alt control, spune-i ca problema se agraveaza. Sau cauta alt medic. Depinde si de varsta ta si de greutate. Poate e doar din cauza greutatii, daca e ginecomastie ma indoiesc ca te lasa sa mergi fara tratment, analize ai facut?

| andreinr1 explică:

Am fost de 2 ori la acelmedic, mi-a zis sa slăbesc, inainte mi-a dat un unguent care nu făcea nimic.Cateva exercitii ceva imi recomanzi? Sunt disperat si a era ginecomastie si a zis c va trece de la sine.

| Liviu a răspuns (pentru seth2016):

Aha,baga-i in cap sa slabeasca, vezi sa nu.Degeaba slabeste, ginecomastia tot ii ramane.Asta e, o sa ramana cu ea, nu se poate stopa daca are mai mult de 20 de ani, va ramane asa toata viata. Poate scapa de asta prin operatie, liposuptie.

| seth2016 a răspuns (pentru Liviu):

Daca tu esti adult si ai ginecomastie e alta problema. Baiatu a fost la un endocrinolog care cred ca stie mai bine ca tine.

Si decat sa ghicesti varsta mai bine intrebi. happy

| Liviu a răspuns (pentru seth2016):

Hai sa te lamuresc, de cand ma stiu am ginecomastie, deci 8 9 ani, sanii au crescut o data cu mine.Am fost la endocrinologi, la parhon in Bucuresti, in orasu meu, deci am mers mult pentru chestia asta.Am facut multe controale, rezultatu? Asa sunt si eu, nu am ce face decat operatie.La 16 ani mi s-a spus clar in fata.Ori fac schimbare de sex, ma fac femeie, ori raman barbat, dar o sa am sani.Nimic in rest, chestia e ca sunt barbat in deplina facultate, adica sunt apt sexual, pot face copii si etc.Deci is un barbat normal, doar ca am sanii mai mari.Nimic in rest, nu e nimic hormonal si asa mai departe. Evident, am ramas barbat, acum mai am putin si fac 25 de ani, viata sexuala e ok, nimic grav.In copilarie gaseam oameni rai care se legau de asta.Cum am trecut de 17 18 ani nu prea am mai avut tangente.Eu am 1, 83 si vreo 110 kg. Oricat as incerca,orice as face, daca slabesc, sanii se vor lasa ca la babe, intelegi? Am vazut cu ochii mei caz in care un baiat s-a apucat de sala si a tras pentru piept ca sa scape de 'ginecomastie' avea sanii lasati ca la babe, dar avea muschiilaughing deci era mult mai rau.

| seth2016 a răspuns (pentru Liviu):

Te cred ce spui si multumesc ca ai scris despre experienta ta. Nu in toate cazurile ginecomastia dispare si uneori apare in copilarie.

Sa slabeasca putin daca e grasut poate ameliora problema. Nu stim in ce stadiu de dezvoltare este el si problema ar putea dispare de la sine pe masura ce se dezvolta.

| seth2016 a răspuns (pentru andreinr1):

Ti-a spus bine. Ginecomastia apare din cauza unui surplus de estrogeni (hormoni feminini). Aproape jumatate din baieti dezvolta ginecomastie, mai mult sau mai putin pronuntata, mai devreme sau mai tarziu.

In mod normal tine o perioada si poate dispare pe masura ce cresti.

Daca vrei sa slabesti fa zilnic miscare. Alearga in parc, joaca fotbal, handbal sau ce-ti place. Nu manca dulciuri in exces. Nu sta pe scaun in fata PC-ului ca nu slabesti happy.