| Albinuțăă a întrebat:

happy de mica imi rod unghiile si atunci cand le-am lasat sa creasca, mi se rupeau dupa ce erau putin mai lungi. Acum vreau sa le las iar sa creasca, ce pot sa fac sa nu se mai rupa asa usor?straight face dacaa le dau cu oja poate sunt mai tari, dar cica nu e bine sa le dau cu oja ca, cresc mai greu, e adevarat?:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoOvE a răspuns:

In primul rand nu e adevarat mitul ca daca te faci cu oja unghiile o sa-ti creasca greu.Este total FALS!

Asa...pai si eu imi rodeam unghiile de mica, ba chiar si din carne.Am incercat multe remedii ca sa nu le mai rod:puneam scoci pe ele,frecam cu ardei iute de ele ca sa nu le mai rod, dar nu dadea nikiunu' roade.

Pana ce am gasit MINUNEA=ULEI DE RICIN

Este un ulei bogat in multe atributii.Te ajuta in multe feluri, printre care se enumera si intarirea unghilor.Eu l-am cumparat de la farmacie.este o sticluta mica si costa app 3 lei.

Mi-am dat ca ulei pe degete timp de cateva zile in fdiecare seara cand ma culcam si minunea a aparaut.Nu numai ca mi le intarise, ci si imi crescusera.

Nici eu nu credeam.Dar am cumparat si mi-am dat seama cat de bun poate sa fie.

Incearca!

Solutia e:ULEIUL DE RICIN

10 răspunsuri:
| PinkDea a răspuns:

Si eu am patit la fel ca tine pana am spus "STOP! " m-am dus la farmacie si mi-am luat inaritor de unghi, du-te si tu si ia-ti...
In prima saptamana te dai in fiecare zi iar dupa de doua -3 ori pe saptamana ...Cred ca trebuie sa scrie si pe spate cum sa te dai happy

| Alunuca a răspuns:

Daca obisnuiesti sa iti rozi unghiile va dura o perioada pana ele se regenereaza complet. Asadar, si daca le lasi lungi si incetezi sa le mai rozi, ele tot vor fi foarte fragile, dar cu timpul o sa isi revina.
Oja nu cred ca incetineste cresterea lor, mai degraba le protejeaza. Personal, am unghiile foarte lungi, naturale - lumea mereu ma intreaba daca sunt puse - si mereu am grija sa imi fac manichiura. Legat de manichiura te sfatuiesc sa nu iti tai cuticulele si sa iti hidratezi foarte bine mainile. De exemplu seara inainte de culcare pune putin crema in palme si cu degetul cate putin pe fiecare cuticula si maseaza bine. Restul il intinzi bine pe maini. De asemnea trebuie sa iti dai o forma potrivita. Unele persoane pot mentine unghii patrate, altele rotunde sau undeva intre formele astea. Try diffrent shapes and see what works best for you.

| Alunuca a răspuns:

Http://www.youtube.com/user/LOVE4NAILS
Uite, tipa are niste unghii superbe si multe sfaturi foarte bune despre cum sa iti cresti unghiile, diferite tipuri de unghii, etc.

| Dema a răspuns:

Ar fi foarte bine daca te-ai da in fiecare seara cu ulei de ricin pe unghii. Ar trebui sa iei si un supliment de calciu (se gaseste la farmacie). Si mai exista un tratament foarte ieftin, dar eficient - umpli un vas cu apa calduta si dezolvi sarea in acea apa, si iti tii mainile in apa sarata 30 min - 1 ora. Unghiile tale se vor intari simtitor, vor deveni mai sanatoase si vor creste mai repede. Succes!

| cineva_6045 a răspuns:

Iti cunosc situatia. La fel sunt si eu, imi rodeam unghiile si cand erau mai mari se reupeau foarte usor. Am fost la un medit care mi-a recomandat vitamina A. Aceasta ajuta la cresterea parului, cresterea si intarirea unghiilor si chiar impiedica aparitia cosurilor inainte de menstruatie. Sper ca ti-am fost de ajutor:*

| Shiver a răspuns:

Buna si eu am aceeasi problema dar stau 1 ora cu mainile in apa calduta cu sare

| biia_6810 a răspuns:

Nu bine ca depinde si de oja
-1. poti folosii un lac de ungii este un bun intaritor
-2. scapa de ticul acela ca rosul unghiilor(daca simtii nevoia de a le roade gandeste-te la un baiat frumos laughingpentru mine merge)
-3. pileazale si taiele foarte putin(pentru regenerare)in fiecare zi

daca vrei poti face tratamente pentru unghii ca de exemplu

-Da-te cu zeama de lamaie si cu miere pe unghii (pentru a nu se mai rupe unghiile )
-consuma lactate sau alte alimente pentru calciu
-Pentru a avea unghiile mai tari poti sa tii unghiile timp de 10 minute intr-un amestec de ulei de masline caldut cu un galbenus si o lingurita de miere, dupa care te speli cu apa calduta.

-O alta varianta ar fi sa topesti 4-5 grame de ceara de albine si sa le amesteci cu un galbenus de ou, apoi toarna treptat ulei de masline pana se obtine un amestec gros care se aplica pe unghii inainte de culcare.

sper ca te-am putut auta kiss

pup pawave

| Chocoolatte a răspuns:

Eu nu cred dar, cumpara-ti un intaritor de unghii big grin poate merge.

| sorynna03 a răspuns:

Incalzeste putin de ulei de masline si tine unghiile cateva minute intr-un bol cu acest uleihappy si taie o lamaie in jumatate si stai cu unghiile in lamaiehappy

| beautyminutes a răspuns:

Ştiu o metodă foarte bună, pe care am testat la un băiat - dacă la el a funcţionat o să aibă efect :)

Este vorba despre un tratament pentru unghii de la flormar, la un preţ foarte accesibil.

Udne se găseşte, detalii aici: http://beauty-minutes.blogspot.com/......rowth.html