| DeliaCute a întrebat:

De pe 27 decembrie ma dor capetele metatarsiene 2 si 3 (acea zona unde metatarsienele se întâlnesc cu falangele, sper ca am explicat cat am putut de clar). Ma doare doar cand merg, alerg, pe scurt, doar cand fac activități cu acel picior, nu si cand stau sau la palpare. Acea durere a aparut din senin, nu-mi amintesc sa fi avut vreun traumatism. A apărut si pare sa nu mai treaca, desi mi am menajat piciorul zilele astea, ma masam cu crema in fiecare seara. Ca sa se mai amelioreze durerea trebuie sa fac efort, ulterior sa n o mai simt asa acut, apoi revine la starea initiala. Ce este de facut si ce credeți ca ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

De la incaltaminte cel mai probabil. Daca porti pantofi ca cei ai fetei de la avatar nu e chiar de mirare ca ai diverse dureri de picioare. Poarta mai rar tocuri inalte. Deocamdata, ca sa-ti treaca, nu-ti forta piciorul. In 1-2 saptamani ar trebui sa fii ok.

| DeliaCute explică (pentru Holiday):

Nu port tocuri absolut deloc si nici încălțăminte incomodă.

| NLS a răspuns:

Iti simti picioarele reci? Sau ai furnicaturi, intepaturi? (semne de reumatism)
Daca da, foloseste Gel antireumatic Puterea Ursului (de la LifeCare), e mai puternic decat Voltaren, si dupa 3 zile de folosire ar trebui ca durerea sa fie poveste.
Daca nu trece, fie mergi la un kinetoterapeut, fie la medicul de familie, pentru o trimitere la medic de specialitate (incepand cu o radiografie a zonei).

| NGheorghe a răspuns:

Este de făcut... si de mers la un chiropractor (așa mi se pare ca se numește doctorul care "îți așează oasele"). Ar putea fi... cateva vertebre "blocate" in zona lombară (de-aici pleacă nervii la picioare)

| Denision a răspuns:

Ce varsta ai?

| DeliaCute explică (pentru Denision):

15 ani

| Denision a răspuns (pentru DeliaCute):

De la incaltaminte probabil dar te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie sa ii arati iar dumnealui o sa te trimita la un specialist. Daca doresti lasa-mi o adresa de contact