| pinkqueen98 a întrebat:

Buna TPU.De sambata ma doare apendicita[apenticul oh go on] de fapt nu stiu sigur daca chiar ea ethinking ma doare dedesubt de burta. Apenticita sau ovarelestraight face. Nu ma doare piciorul, nu am ameteli, nu ma doare capul, pot sari intr-un picior deci nu am simptomele unei apenticitehappy. Dar totusi credeti ca am apenticitaa?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xdiduuu a răspuns:

Nu nu cred sa nu faci mult efort pentru cand fac efort si pe mine ma mai inceapa si ma doare

3 răspunsuri:
| pinkqueen98 explică:

Mentionez ca in partea dreaptabig grin

| ZOZOKid a răspuns:

Daca e dedesubt de burta ar putea fi ovarul. Totusi incearca sa faci urmatoarea chestie :
Aseaza-te in pat, pe spate, cu genunchii indoiti. Cu mana dreapta si stanga incearca sa palpezi zona apendicului. Daca te doare si simti ca se intareste sub degete inseamna ca este posibil sa fie o apendicita. De asemenea, urmareste bine simptomele : daca incepi sa ai greturi si febra atunci da fuga la medic sau cheama salvarea, inseamna ca ai nevoie de operatie.
O alta cauza a durerii din aceea zona ar putea fi tranzitul intestinal. Daca nu ai scaun regulat sau suferi de constipatie este posibi sa te doara. Poate fi si de la balonare ( o bula de aer care s-a pus fix pe apendic si preseaza acolo sau mai pe romaneste ai o basina care trebuie data afara => mi s-a intamplat destul de des treaba asta).Un laxativ si alimentatie adecvata ar rezolva problema.
Daca este de la ovar atunci cauzele pot fi multiple : in ce perioada a ciclului te afli, daca esti la ovulatie, daca suferi de pms, daca te afli chair inainte de menstruatie, daca ai ciclu regulata, daca nu cumva ai racit de la frig si nu ti s-a inflamat trompa si ovarul ( poate fi de la frig, de la umblat cu burta goala pe frig sau de la stat cu picioarele in cizme ude sau incaltaminte neadecvata pentru vremea de afara sau umblat cu picioare goale prin casa). Poate fi si o disfunctie endocrinologica.
Trebuie sa urmaresti problema cu atentie. Daca dispare este posibil sa nu fie nimic grav, dar daca persista atunci trebuie sa apelezi la medic.

| HelloKitty20 a răspuns:

Daca e in partea dreapta jos e posibil sa fie apendicita. Durerea se poate muta.Pe mine de exemplu ma durea sub coasta din partea stanga si nu stiam de ce pana mi-a zis cineva sa ma duc la un control la apendicita.Si mam operathappy.