| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! De un an mă confrunt cu anxietatea, iar alaltăieri noapte a fost oribil! Mi-a luat vreo 2 ore să adrom, poate chiar mai mult. Idee e că în acea noapte, când mă tot chinuiam să adorm, simţeam ca şi cum aş fi deschis cutia din capul meu în care încerc să-mi ţin încuiate gândurile mele oribile provocate din cauza anxietăţii. Era mult zgomot în capul meu şi gândurile alergau de colo-colo. Am reuşit într-un final să adorm, iar dimineaţa m-am simţit destul de ok, ca şi cum aş fi dormit mai mult de 5 ore, ca şi cum parcă mi-ar mai fi mult trecut din anxietate. Nu ştiu dacă m-am făcut pe deplin înţeleasă, dar e normal să te întâmple aşa? Astăzi chiar m-am simţit bine, nu am mai stat în fiecare secundă cu acea grijă că s-ar putea să dezvolt o boală psihică, cum li se întâmplă anxioşilor.

În sfârşit am reuşit să mă relaxez, dar e normal să fiu atât de relaxată? Mulţumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca putina psihoterapie cu psihologul din scoala/liceul tau.Te va ajuta. Daca problemele persista mai mult incearcs un consul la medicul specialist psihiatru, el iti va da un anxiolitic si vei puteavsa dormi mai usor si sa fii mai linistita.Nu-ti face griji daca le iei cateva luni nu vor dauna si nici nu vor da dependenta.Sau daca nu,incearca ceva pentru relaxare din plante,naturist de genul Nervocalmin, Sedatif pc, StresClin, Confort Emotional, Emo Calm..In starile de anxietate foarte importanta este psihoterapia cu un psiholog si medicatia data de doctor, asocierea celor doua mentionate fac minuni in starile de anxietate.Si citeste si carti motivationale sau de dezvoltare personala.Sanatate multa

1 răspuns:
| AliG a răspuns:

Mai, dar mama ta nu stie prin ce treci tu?