| RoxanaGhost a întrebat:

De vreo 2-3 ani,am la nivelul scalpului,niste chisturi sebacee(asa mi-a zis doamna doctor acum un an).La momentul acela(cls VIII-a - IX-a) nu ma dureau,erau micute,cam proeminente la pipait,nu la vedere, in numar de 6-7, si nu ma dureau deloc cand apasam ci doar daca apasam tare de tot simteam ca o mica arsura in creier, acum dupa ce am slabit aprox 14-15kg(mentionez ca eram o persoana grasuta, cam 60kg la 1.57 la 14 ani in clasa a VIII-a pana intr-a IX-a in mai cand am ajuns la 45-46 kg) mi se pare ca mi-au disparut, ramanand doar 2-3 si micute. Faza e ca as dori sa ma vopsesc, adica tot parul si mi-e tare frica sa nu patesc ceva sau sa-mi cada parul.Mama mi-a zis ca sa nu risc, sa nu patesc ceva.Era si vorba cu mult timp in urma de o biopsie la nivelul scalpului,dar nu am vrut eu,m-am razgandit pentru ca am parul foarte foarte lung si il consider ca pe mana sau piciorul meu sad plus ca mi-a adus si multe avantaje in societate si in viata de zi cu zi,deci pot sa-mi vopsesc parul sau mai bine, nu? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Mergi la un salon, explica situatia si te vor vopsi in asa fel incat sa nu iti agraveze problema.

| cevdet a răspuns:

Faptul ca ai slabit si transpiri mai putin, inclusiv la nivelul capului, a facut sa dispara acele chisturi. Daca spui ca ai par lung si frumos, parerea mea ar fi sa nu-l strici. Dar daca tii mortis, e mai bine sa mergi la un salon sa vezi ce spun coafezele. Apoi, la urmatoarele vopsiri o vei face singura.

| Random123456 a răspuns:

Daca vrei neaparat o schimbare poti recurge la vopsele naturale, din plante, de exemplu cele cu henna. Da, rezultate nu or sa fie la fel de surprinzatoare ca la vopseaua chimica dar tot va fi o diferenta plus ca nu afecteaza deloc scalpul sau firul de par cum o face cea chimica (iti spun din experienta). Avand un par asa lung ar fi pacat sa bagi vopsea in el si sa-l strici... parerea mea.