| Alisa_Aliss_2003 a întrebat:

De vreo 6 luni de zile am o secretia veginala(mai exact le chiloți am un fel de masca transparentă care se usucă si are un mic miros care nu se observa doar dacă pui nasul????) ...Si tot de vreo 6-7 luni cam asa am par la subtiri si la vagina(la vagina il am exagerat de lunggg si e foarte enervat mde????.), iar cred ca de mai bine de un an a început sa-mi creadă sanii(de pe la aproape 10 ani).Eu in prezent am 11 ani si cred ca e timpul să.mi vina prima menstruatie. Anul trecut mi.a explicat mama mai multe despre ciclu/menstruatie si am inceput sa plâng ????????Ce parere aveti? Credeti c-o sa-mi vina?(Nu ca m-as bucura dar vreau sa scap de acel prim moment)

Vreau sa va mai zic o chestie funny???????? Eu acum sunt in A 5 a si de anul trecut m-am mutat la i alta scoala.Eu pana anul trecut (in clasa a 4-a) nu stiam ce inseamna sa faci"sex". Fetele vorbeau in baie despre ciclu si chestii si nu stou cum a venit subiectul despre sex????Eu am intrebat se inseamna si ele au ramas socate. Dupa mi-au spus si am aflat.Eu cred ca mama ar fi trebuit sa-mi spuna! Voi ce credeti? Astept răspunsuri și sa dau coroana!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NellieLovett a răspuns:

Menstruatia e un lucru normal si arata ca esti sanatoasa. Din ce spui tu, da, e posibil sa urmeze sa iti vina. Pana la urma, toate fetele sanatoase trec prin asta. Trebuie sa ii spui mamei sau tatalui tau cand iti vine prima menstruatie. Chiar daca pare greu, vei vedea ca iti va fi mai usor dupa ce le vei spune.
Pana atunci, daca vrei sa stii mai multe chestii, iti recomand sa cauti pe Youtube "Sexul vs Barza" sau "Marisa Rachel". Sunt niste vloggerite care m-au ajutat mult.
Succes!

| Alisa_Aliss_2003 explică (pentru NellieLovett):

Mersi mult pentru raspuns! Normal ca o sa îi spun mamei cand o sa imi vina? Cred ca mi-ar fi jenă sa-i spuna asta tatei dar nu contează? Sa ai o zi/seara buna!?

| NellieLovett a răspuns (pentru Alisa_Aliss_2003):

Cu placere! Nu e neaparat sa ii spui si tatalui tau, doar daca vrei tu. Dar eu cred ca ii va parea bine daca ii spui, deoarece asa ii arati ca ai incredere in el. Oricum, sunt convinsa ca si el stie de menstruatie si ca probabil va afla de la mama ta aunci cand iti vine.
Eu prima data i-am spus lui tata si a reactionat perfect normal.
Nu incerc sa te conving cui ar trebui sa ii spui mai intai, decizia asta iti apartine.
Seara placuta!