| alexstar_1336 a întrebat:

Buna TPU.
Deci cum sa va explic,in perioada asta a sarbatorilor m-am ingrasat,era clar rolling on the floor si acuma vreau sa mai slabesc si sa mai pun si putina masa.
Eu am un program de zi cu zi dar vreau sa ma ajutati la mese si diferite chesti.
Programul meu incepe asa:-Dimineata mananc lapte cu cereale,paine cu gem si ceai cald,dupa care ma duc la scoala, ma intorc la ora 2, stau 1 ora acasa in care mananc o ciorba, supa, niste paine cu ceva uns( ce gasesc prin casa) si apoi plec la antrenamente(fotbal) cam de la 4-6 cu tot cu dus intors, ajung la 6 ma odihnesc pana la vreo 7 si dupa ma duc la sala, vin acasa pe la 8 si ceva dupa care mananc.(sper sa ma ajutati aici,eu mananc prostii) Ma puteti ajuta cu un program de mancare sau ceva de genu? sau cum sa fac sala de cate ori pe saptamana, ce sa mananc in intervalele de timp in care stau? Ce sa fac la sala? Dau funda, sper ca ati inteles ceva >:'

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| StefiChan8D a răspuns:

Dimineata mananci doar lapte si cereale, e bun daca adaugi si un pahar de suc de mere, portocale sau ce iti place. Asta sau poti sa mananci 2 felii de paine neagra cu seminte si putina dulceata/gem si fructe feliate puse peste. La scoala daca ti se face foame iti iei grisine sau covrigei tari cu seminte si nu servesti de la ceilalti mancare gen chipsuri, pufuleti, inghetata, etc. Cand vi acasa ajunge doar un bol de ciorba, supa, sau 2 felii de ceva uns pe paine (dar ai grija sa nu fie gem, cascaval, unt, etc). Incearca sa tai carnea din alimentatie, are multe calorii si nu este sanatoasa. Cand ajungi de la fotbal atunci mananci ceva cu legume ce iti place. Sunt tot felul de retete pe net. Cand ajungi acasa doar daca iti este foame cel mult o salata, si asta foarte putin, nu ai voie sa mananci dupa ora 7.
Si cel mai important, bea mai mult de 2 litri de apa pe zi fiindca vad ca ai multa activitate, nu mai cumpara dulciuri, daca nu le ai in casa iti va fi mai usor sa nu le mananci. Nu uita de 8 ore de dormit. La sala e de ajuns sa te duci de 4 ori pe saptamana, poti sa alergi pe banda, sa ridici greutati pentru a forma masa musculara, vorbeste cu un instructor sau chiar profesorul de sport de la scoala. Nu te stresa. Daca te stresezi sa te duci la sala si esti foarte obosit atunci citeste ceva si relaxeaza-te, pentru ca daca te stresezi organismul tau se va panica si atunci o ia razna, si vei pune in greutate.

| alexstar_1336 explică (pentru StefiChan8D):

Iti multumesc mult, daca mai am vreo intrebare cum pot sa dau de tine?

| StefiChan8D a răspuns (pentru alexstar_1336):

Iti pot trimite un mesaj cu adresa mea de messenger/email daca vrei.

| alexstar_1336 explică (pentru StefiChan8D):

Sigur :'>