| aida009 a întrebat:

deci problema mea este ca stau cam mult in fata calculatorului si au inceput sa ma doara ochii. Ce ar trebui sa fac ca sa mi mai relaxez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Schimbă-ți programul. Nu sta în fața calculatorului încontinuu, odihnește-te suficient, și ai grijă ca distanța dintre de tine și computer să fie de aproximativ 50-60 cm.
Pentru durerile de ochi recomand comprese cu mușețel care se realizează în modul următor :
Se adaugă 2 linguri de mușețel într-un litru de lapte clocotit, se așteaptă 2-3 minute, se strecoară, și se aplică sub formă de comprese pe pleoape și sub ochi.
Sănătate!

| Safire17 a răspuns:

Seara buna! In primul rand sa nu mai stai atat de mult in fata calculatorului si bine ar fi sa mai iesi si putin pe afara, sa te culci putin, sa nu iti mai obosesti ochii!

| Jadis a răspuns:

Pai sa mai reduci din orele petrecute in fata calculatorului. Cel mai bun remediu pentru durerea ochilor tai este somnul si iesitul afara.

Dupa ce vei face asta vei vedea cum ochii tai isi vor reveni.

Ca sa ii relaxezi poti sa-ti pui niste comprese cu apa rece sau calda pe ochi.

| Ronnix a răspuns:

Sa nu m-ai stai asa mult in fata calculatorului...

| TDman a răspuns:

Conecteaza PC-ul la TV; si pastreaza acea distanta de 2 metri intre tine si ecran... desigur... sa mai reduci din ore nu este o idee asa de rea

| andr33hk a răspuns:

Buna, si eu am avut aceeasi problema, si am renuntat sa mai stau in fata calculatorului cu orele. Iti recomand sa iesi pe afara cu prietenii, sa citesti ceva, sa faci o vizita cuiva si asa mai departe. Sper ca te-am ajutat happy.

| DeeDeeRulzz a răspuns:

Buna.Si eu am avut problema asta,dar am inceput sa ies pe afara cu prietenii mei,in plimbari,cu rolele, etc. si chiar nu ma mai dureau ochii, nu se mai inroseau si ma simteam si mult mai relaxata.Fa chestia asta si o sa vezi ce bine o sa te simti.Bye-bye:*

| DeeDeeRulzz a răspuns:

Si,desigur, sa nu mai stai cu orele in fata calculatorului big grin