| adddaa a întrebat:

Din cate am citit pe net, cred ca am lordoza.
Ma doare spatele in regiunea lombara destul de tare de la o vreme, daca stau mult in pat pe spate sau daca stau in picioare mai mult de o ora - 3 sferturi de ora; si am mai observat ceva cand ma uitam in oglinda din profil: in pozitia care mi se pare mie comoda nu e o linie aproximativ dreapta, ci abdomenul e mai in fata, iar picioarele par oblice (sper ca intelegeti ce vreau sa spun big grin).
Problema e alta, mama nu ma crede ca as avea ceva, desi tot i-am zis ca ma doare spatele, ea nu, ca-s sanatoasa. Cum s-o conving ca nu vorbesc degeaba si ca intr-adevar poate fi o problema? Inainte ii mai spuneam ca ma simt rau, ca ma mai doare aia, dar nu ii spuneam aiurea. De exemplu, cand am avut nevoie de ochelari chiar am avut dreptate.
Cum s-o conving sa mergem cat mai repede la un control? Intr-un fel mi-e frica sa nu fie altceva, chiar ma sperie durerile astea de spate.
Multumesc anticipat! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu trebuie s-o convingi! --- te duci singura la medicul tau, de famile, si-i ceri o trimitere pentru un consult de specialitate. Sanatate si numai bine!

| ZoeyMe a răspuns:

Cand te duci la medicul de familie pentru o banala raceala sau altceva propune-i sa iti verifice spatele si daca va gasi ceva, te va pune sa-ti faci o radiografie si te trimite la doctori specialisti.Succes!

| KellyGreen a răspuns:

Convinge'o sa te duca la doctor, lordoza e o deformare a coloaneii care netratata poate fi foarte grava. E postibil sa ai scolioza, si aici o parte a abdomenului( stanga sau sau dreapta) este mai sus, iti spun sa te duci la medic, si eu stateam cocosata si tragea mama de mine sa ma duc la doctor si cand in sfarsit m-am dus am aflat ca am scolioza si daca nu incepeam tratament ajungeam mult mai rau. Arata'i mamei tale raspunsurile noastre, nu e de glumit cu asa ceva, ar trebui sa se gandeasca ca e vorba aici despre pozititia ta, stiu ca la centrul de recuperare unde fac eu acum kinetoterapie este un baiat care are cam aceeasi problem ca tine si pana si'a convins mama sa il duca la medic el mergea ca rata, cu fundul mult in spate si abdomentul mult in fata.

| adddaa explică:

Multumesc pentru sfaturi happy
dupa ce v-am spus eu aici, credeti si voi ca despre asta ar fi vorba?

| 7Azaky a răspuns (pentru adddaa):

Nu stiu ce sa zic! Nu sunt doctor, nu iti mai pune singura diagnostic dupa net, ca mai mult te sperii (crede'ma... o spun din proprie experienta)!

| adddaa explică (pentru 7Azaky):

Ok happy daca nu o conving pe mama ma duc la medicul de familie si ii spun sa-mi dea o trimitere sau sa-mi spuna unde sa merg.
Multumesc de sfaturi! Multa sanatate!

| 7Azaky a răspuns (pentru adddaa):

Cu placere :*! Daca iti amintesti, sa imi spui si mie daca ai rezolvat! Multa bafta >big grin

| CrushBoy89 a răspuns:

Spune-i pur si simplu verde-n fata:''Mama, ma doare spatele, te rog frumos sa mergem la doctor pentru un control.Cine stiu. poate se va intampla ceva cu mine. te rog...nu e normal...si in plus o radiografie nu costa asa mult''. Sper ca te-a ajutat. O da si multa sanatate..sa ai baftawinking

| 7Azaky a răspuns:

Ciudat...deobicei parintii te duc la doctor, nu tu trebuie sa te rogi de ei sa te duca!
In fine big grin incearca sa ii spui mamei tale ca te doare spatele, si explica'i cum ne'ai explicat si noua aici! Si fa'o sa constientizeze ca cu cat te duce mai repede la doctor tot atat de repede o sa poti sa iti indrepti spatele!
Oricum du-te la doctor big grin cred ca o sa iti dea sa faci niste gimnastica(la spital acolo) si o sa te indrepti tu in cateva luni :*!
Multa sanatate >big grinbig grin

| SoJustMeAndU a răspuns:

Insista, spune-i ca durerea se agraveaza, ca nu mai poti dormi noaptea, trebuie sa mergi urgent la doctor! Mai spune-i ca nu vrei sa ti se agraveze situatia.Succes!