| joghu22 a întrebat:

Buna TPU!
Dupa ce am suferit un atac de panica, in somn, am junghiuri in piept si parca nu pot lua aer.
Mentionez ca probleme cu inima nu am, nu fumez. Durerile pot fi pe cale psihica sau stres? Nu imi trec, nu stiu ce sa fac. Caut pe net si imi da tot felul de simptome care ma sperie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am suferit un atac de panica, in somn, am junghiuri in piept"

sună la 112 cât încă mai poți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când mai ai probleme cu atacurile de panica îți recomand să ieși afara la aer curat și sa inspiri expiri bine, gen vreo 30 de secunde! Da, cred ca in urma stresului /izolării e posibil sa ai acest efect nedorit datorita faptului ca nu prea ai ieșit sa îți oxigenezi creierul suficient! Iti recomand să faci in casa exerciții fizice zilnic, exercițiile făcute regulat te poate scăpa de atacurile de panica. Recomand mers pe jos minim 30-60 de minute zilnic și evitat sedentarismul, îți sugerez sa faci cât mai multa mișcare sa nu stai prea mult pe loc.
Când ai un atac de panica urmează acești pasi; Numără lent până la 4 în timp ce tragi aer în piept
Ține aerul în piept 2-3 secunde (numărând tot lent)
Dă aerul afară din piept încet, numărând până la 4