| Anonim87 a întrebat:

E buna urina pentru acnee? A incercat cineva si a functionat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Pe vremuri, cand lumea nu avea bani de medicamente si nici nu prea existau produse bune pentru acnee, se folosea urina.Aceasta contine acidul uric, care usuca cosurile(nu va spun ca erau tratamente empirice pentru ficat, cand se bea urina). Dadea rezultate, insa, mirosul, ideea de a te da pe fata cu un asememea produs, produce oroare. Daca nu ti-e scarba, da-te, dar, parerea mea este ca nu e recomandat de medicina. Si nu uita, urina este in final un reziduu.

| foxi a răspuns:

Fi serioasa, cum sa fie buna cand ea este un produs de dejectie?

| Coriine a răspuns:

Ce frustrati! Urina e f. buna pentru acnee,utilizata pe un timp indelungat, o pui pe un pic de vata si te dai cu ea pe fata, cand se usuca te speli cu apa si sapunhappy.

Alte răspunsuri
| kittysor a răspuns:

Stai ca nu pricep... vrei sa dai cu urina pe fata? Sau ce? Ca nu ma pot gandi ca o bei!
se stie ca in situatii extreme, in lipsa de altceva uriana ar tine loc de "dezinfectant"...insa de la asta si pana a o folosi ca si tratament e cale lunga!
Du-te la dermatolog ...suntem in secolul 21!
sanatate!

| Bubless a răspuns:

Da, este buna pentru acnee. Nu am incercat, dar am cunostinte. Cremele din comert nu fac decat sa inrautateasca situatia. Pe cat sunt de scumpe, pe atat de multe chimicale contin.
Mai demult aveam si eu cosuri... Am incercat Skinoren, l-am folosit o saptamana. Dupa ce am terminat cu el, urmatoarea saptamana nu am avut cosuri, apoi mai multe mi-au iesit. Am dat vreo 30 de lei pe ea, dar fara efect.
Am folosit si Cleanskin de la Avon, vreo 2 luni. Dupa 2 luni m-am ales cu o infectie foarte urata pe fata. Mi-a uscat foarte tare fata, am facut si avitaminoza A. De atunci daca ma dau cu orice crema pe fata mi se duce pielea de pe fata si ustura ingrozitor. O data ce am avut acea infectie, tratamente dupa tratamente. Mi se facea o data, tinea 2-3 zile. Cand imi trecea infectia, stateam o zii, apoi iar mi se facea, iar tinea 2-3 zile si tot asa pana am fost la medic si a zis ca imi lipseste vitamina A. Dupa ce am terminat cu cremele si pastilele recomandate de medic, mai multe cosuri am avut.
Cremele si pastilele din comert nu fac nimic, din contra mai rau iti fac. Metoda cu urina merita incercata. Si voi ceilalti cu gura mare, mai lasati mandria ca fata v-a intrebat daca ati incercat si daca a functionat, nu v-a spus sa va faceti greata sau sa faceti pe desteptii.
Multa sanatate!

Alte răspunsuri
| loundy a răspuns:

Da sigur ca merge, si da-ti si cu excremente pentru un efect mai rapid...
Imi cer scuze pentru sarcasm dar intrebarea asta o cere...
Serios acum gandeste-te si tu ca urina e formata din substante toxice care nu mai sunt necesare organismului. Daca iti dai cu ceva toxic peste ceva ce deja e infectat(acneea reprezinta o infectie) imagineaza-ti ca se va infecta si mai rau, adica vei avea mai multe cosuri

| LittlEAngeL_2780 a răspuns:

Alo! Aici nu este vorba de cat de sarac esti. Poate ca cea/cel care a pus intrebarea asta a folosit toate metodele de a scapa de cosuri si n-a reusit! Si asta chiar merge! Pt ca o groaza de persoane mi-au spus! Si faza cu mersu la dermatolog oh go on E de cacao! Deci, dermatologul iti da o reteta dupa care tu iti iei creme! Dai o gramada de bani pe ele! Le folosesti! Cosurile iti trec o perioada! Iar dupa ce opresti tratamentul, iti apar iar! Acesta este modul lor de a-si scoate banii! Mai bine le lasati asa, pentru ca cosurile ies la pubertate si asta este ceva normal, peste ceva vreme vor trece singure!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zineryt, iubita, zineryt. Mergi la doctoru` de familie si iti face reteta sa il iei gratis, daca nu iti permiti sa dai 32 de lei pe el.

Bafta.`!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metoda Bonus
Cum sa scapi de acnee definitiv, dupa doar o noapte

Te speli pe cu sapun Protex.
Lasi sapunul sa se usuce.
Dai cu Propolis.
Apoi intinzi o usoara masca cu pasta de dinti

O sa se usuce imediat. O singura noapte si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci sa incepem!
Va pot spune cum sa scapati de cosuri in doar trei zile. fara a cheltui mai mult de
70-80 de ron sau nici chiar atat. Depinde de fiecare. Var putea costa 1 leu si 20de
bani, depinde ce metoda alegeti.
Metoda nr. 1:
Stiind foarte bine ca cosurile nu ies doar din cauza dereglariilor hormonale ci si
din cauza toxinelor din corp. cum scapam de toxine? buna intrebare...
Avem nevoie de abitie pentru ca metoda nr 1 consta in a supravietuii trei zile la
rand doar cu mere rosi si apa plata [pentru dezintoxicare]. Si ca sa va explic mai
bine.
Va trebui sa mancati in jur de 10 mere rosi pe zi [de preferat curatate deoarece
unele mai sunt crescute chimic si coaja lor e mai infectata ca corpul vostru]
Deci, 10 mere pe zi si de preferat 2 litri de apa la zi. Asta timp de 3 zile. Dupa
care a treia zi seara se recomanda 2 linguri de ulei de masline si 200 de grame de
suc natural de struguri.
Acum probabil va intrebati de ce trebuie sa haliti atatea mere pe zi si de ce mere?
Ei bine. dupa un studiu amanuntit sa aflat ca merele contin o substanta [am uitat
cum se numeste] care ajuta foarte mult la inlaturarea toxinei din corp. Defapt sunt
cele mai bune la asta, iar voi de asta aveti nevoie. de eliberarea corpului de
toxine. Veti simnti pe FATA voastra in cea de treia zi, cum se strange pielea si
acnea se trage considerabil, chiar vizibil.
La ce ajuta struguri? Ei bine, struguri sunt al doilea fruct dupa mere care ajuta
la eliberearea corpului de toxine. Sunt recomandati acei 200 de grame de suc de
struguri pentru a ameliora crampele stomacului si a reduce dezintoxicarea.
Uleiul de masline se bea pentru a reporni sistemul digestiv al stomacului. a 4 zi
dimineata incepeti cu mancare usoara! Supa etc. ceva moale. nu direct FASTFOOD!
Metoda nr 2:
Probabil ati auzit si voi de asa numitul "ULEI DE RICIN". Ce face acest ulei de
ricin? Ei bine, ulei de ricin ajuta la deschiderea poriilor fetei prin urmare
eliminarea acneei la suprafata. Se utilizeaza astfel: Se maseaza in timpul seri
fata cu putin ulei de ricin [este uns rau]. dupa care trebuie sa te bagi in pat [sa
ungi si perina] iar dealungul nopti el actioneaza prin deschiderea poriilor si tot
odata eliminarea acneei la suprafata. Acest ulei de ricin il puteti gasi in
Farmacie la pretul de doar 1 LEU si 20 DE BANI !
DE MENTIONAT ESTE CA METODA NR 2 SE POATE APLICA IMPREUNA CU MEDOTA NR 1
Metoda nr 3: Exista in farmaci prea numitul Zinneryt, la pretul de doar 25 de lei.
Ce face acest ZINNERYT si ce este? Foarte simplu. Zinnerytul este un antibiotic
[mincrobi] care, aplicati pe suprafata pilei fetei lupa impotriva acneei si a
cicatricilor prin eliminare microbiilor rai. Desi pe prospect scrie aplicarea a
trei ori pe zi eu va recomand aplicarea odata la 2 zile. deoarece pielea fetei se
obisnuieste foarte repede cu acest microb si atunci vor fi ca si "aliati".
DE MENTIONAT ESTE CA ACEASTA METODA SE FOLOSESTE SINGURA!
Metoda nr 4: Stiti ca fiecare dintre noi sufera de stres si nervi. Zi de zi si tot
asa. Stresul ne face sa pierdem cantitatea mare de zinc din corpul nostru. cu cat
zincul este mai putin cu atat puterea de refacere a corpului este mai slaba. lupta
contra bacteriilor si a microbilor tine foarte mult de zinc. daca tu iti ocupi tot
timpul cu stresul creierul tau uita si de problemele tale de sanatate care incep sa
devina tot mai mari!
Recomand Cate o pastila de zinc dupa fiecare masa. Zincul se gaseste in farmacie la
pretul de 10 lei. E foarte bun la cicatriciile ramase in urma cosuriilor!
DE MENTIONAT ESTE CA SE POATE ADAUGA METODEI NR 1 SI NR 2!
Metoda nr 5: Consta in jocul minti si PACALIREA Minti.
VETI ZICE CA SUNT NEBUN! Desi citit totusi.
Creierul nostru este un aliat puternic lasitatii! Noi ne pacalim pe noi insine cand
gandim negativ. Daca ne e frica de intuneric noi gandim ce am putea pati in
intuneric. Ne imaginam si ne temem. Sa va dau un exemplu pozitiv. Sa facut un test
pe o persoana pe care o durea capul. Ii s adat o pastila [doctorii ziceau cai
agocalmin] desi era o pastila fara nici un efect. Omul stia ca de la agocalmin ii
trece durerea de cap! Si dupa ce loase el acea pastila se gandise ca din moment in
moment ii va trece durerea de cap. Si i`a TRECUT! insa nu din cauza pastilei. Ci pentru
ca asa a gadint creierul lui! Inca un exemplu: Daca va doare maseaua. Si voi ziceti
in truna in gandul vostru " NU MA DOARE NU MA DOARE!" va va trece in cel mai scurt
timp. Trebuie ambitie multa.
Si acum sa trecem si la subiectul nostru. Voua va ies cosuri foarte multe si din
cauza ca va stresati ca le aveti, si pentru ca va ganditi ca niciodata no sa
scapati de ele si pe ca mereu va GANDITI la ele! Uitati sfatul meu: Cand mergeti
pe strada incercati sa va imaginati ca nu aveti cosrui, gadititva la voi ca si cum
atzi fi curati si toata lumea sar uita la voi cu drag si nicdecum sa ganditi "vai
cum sa ies asa in strada? ceo sa zica lume?" NU! DECI NU!
Am o metoda pentru voi. Luati o foaie si un pix. Si in fiecare zi timp de 20-21 de
zile SCRIETI pe acea foaie 15 randuri despre cum va simntit fara cosuri. Despre cum
va imaginati voi fara cosuri. Cum si cat de bine va este acum in public. si etc.
[chiar daca le aveti, voi scrieti ce va zic eu scrieti doar pozitivi]. De ce zic
20-21 de zile? petru ca atat ii ia creierului sa fie pacalit si cu cea mai mare
minciuna din lume! Daca repedati Si cea mai absurda minciuna din lume timp de 20 de
zile creieru va crede acea minciuna!

| heiii a răspuns:

Poate este prea tarziu sa ti raspund, insa stiu din propria experienta cat de buna este urina pentru ten.eu am probleme cu ' cosurile acelea cu puroi, care se umfla si dor (acnee vulgara parca se numeste) si cu punctele negre. am incercat toate cremele posibile si imposibile la toate preturile si nimic. cu urina mi au disparut aproape complet cosurile, iar dupa vreo 2 sapt au inceput sa se diminueze punctele negre(adica pe romaneste nu mai aveam nimic de stors de pe fata). unele creme si parfumuri din comert sunt facute din anumite substante din urina.se spune pe internet ca trateaza si diferite boli.cu mirosul te obisnuiesti incet incet.te sfatuiesc sa nu te dai pe obraji daca nu ai probleme pentru ca ar putea usca pielea din aceasta zona. majoritatea celor care au scris aici contra urinei nu au incercat si metoda asta. poate o fi putin gretoasa, insa merita pe deplin pentru o fata curata

Alte răspunsuri
| DarkMirror a răspuns:

OK, in primul rand, ce cauta la D/S?!
In al doilea rand, cauzele principale a formarii unei acnee sunt:

1. din generatie (o ai in sange, nu prea ai ce sa faci)
2. esti intr-o perioada, dar trece dupa aia (se numeste adolescenta)
3. esti indragostita (mit vechi, dar...)
4. te masturbezi (cand te masturbezi, multe toxine care ar trebui sa iasa prin urina intra inapoi in corp, neavand unde sa se duca, ies prin piele. Dupa ce porii din piele s-au deschis, toxinele ies, dar inca mai raman cateva pe margini. Cand versi cana dintr-o apa, dupa ce ai varsat-o iese cana perfect uscata? nu, asa si aici. Cand porii se inchid, ghici ce ai, acnee!)

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Nu pot sa zic daca e buna sau nu (eu una nu as folosi), dar pot sa iti zic ce tratament anti-ancee m-a scapat pe mine de cosuri si puncte negre.
Dupa ce am gasit un medic dermatolog foarte bun, mi-a dat un tratament anti-acnee pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.
La cateva zile de folosire, deja tenul meu incepuse sa devina mai curat vizibil, cosurile si puncte negre au inceput sa se usuce. Treptat, toate acnee de pe tenul meu a inceput sa dispara si am scapat complet de acnee.
Iti recomand tratamentul anti-acnee, pe mine m-au scapat complet de cosuri si puncte negre.

| Mariuca4562 a răspuns:

Aualeu! Vai de steaua mea! Fara suparare ca-ti zic, dar fondul de ten inrautateste situatia! Sa nu-l folosesti! Acopera pielea nelasand-o sa respire, agravandu-se situatia.Incearca o lingura de scortisoara + 3 linguri de miere.Lasa masca pe fata 10-15 minute apoi spala-te cu apa calduta. Dimineata cand te trezesti iar spala-te cu apa calduta, iar seara foloseste crema demachianta, apoi sterge cu un tampon demachiant.De ce trebuie sa-ti acoperi cosurile? Lasa-le asa cum sunt.Pana la urma nu este un subiect de ras.Sau daca tratamentul de mai sus nu da roade, incearca sa stai o noapte cu miere pe fata.Iti zic eu ca o sa vezi rezultate. Funda? Nu se stie niciodata cand iti mai pot aparea cosuri.Si nu este buna. Nu am incercat fara griji.

| MerishorLoveGirl a răspuns:

Nu cred

Zineryt-ul ai incercat? Este un tratament aproape miraculos. Daca te tii de el iti garantez 99% ca vei scapa de cosuri si o sa ai o fata curata si sanatoasa. ^___^
funda?

| Yleana a răspuns:

Urina este exceptionala pentru cosuri!
Si mai presus de asta, e STERILA!
Daca exista ceva in corpul tau fara bacterii, aceasta este urina, in cazul in care nu esti bolnav sau nu ai vreo infectie.

| munteanella a răspuns:

Stiu ca pentru unii este scarbos, dar urina chiar este buna pentru cosuri. Am incercat si sincer nu-mi pasa ce spun restul.

| ma cheama cum ma cheama a răspuns:

Nu e vorba ca nu are baniiiii,doamne ce rai sunteti, URINA este buna pentru ca ajuta la uscare, se spune ca daca te dai cu urina spurci cosurile...sa zic mai pe romanestehappy Bafta:*.

| sweet_1462 a răspuns:

Off renumita problema a acneei. Urina este buna dar nu prea ti- recomand.Am incercat dar nic un efect. Zynerit nu iti recomand deoarece este unul dintre cele mai proaste solutii pentru ca, cosuril dispar o anumita perioada de timp apoi iti apar din ce in ce mai multe.Incearca ceai de musetel

| ZuZGF a răspuns:

Buna si eu am probleme cu acneea si vad ca multi de aici nu prea vor sa te incurajeze si isi cam bat joc.Eu nu cred ca urina ar fi ceva rau de incercat.Eu imi dau de cateva zile, cred ca mi-am dat de 3 ori pana acum si a dat ceva rezultate, sincer.Dar daca vrei sa incerci, fa-o dimineata pentru ca urina e mai curata.Si cum au zis unii de aici, "urina e toxica" e adevarat, dar ca sa scapi de cosuri trebuie sa ale spurci, asta mi-a zis un unchi de al meu.Eu zic sa incerci, pace.

| cristiana20 a răspuns:

Da urina este foarte buna pentru cosuri! Da-ti in fiecare zi timp de doua saptamani si vei vedea imbunatatiri chiar din primele zile!

| KAmikazze a răspuns:

Pai. Nu stiu daca e buna. N-am incercat, dar multe pers mi-au spus sa incerc cand am avut acnee. Mai este o optiune. Nu vreau sa par nesimtit, dar din moment ce esti la pubertate mai poti sa scapi de cosuri facand sex. E ceva placut si avantajos. :] Sau pentru acnee. Du-te la farmacie si cere alifie " Fluocinolon N " Foarte bun. Eu am incercat. Succes in continuare.

| tweety_4339 a răspuns:

Nu da atentie celor care cred ca e ceva rau sa iti pui urina pe fata, este foarte buna. da-te dimineata pentru ca atunci e mai curata urina si lasa vreo 10 min dupa care te poti spala pe fata, da-te minim o luna, eu ma fac de 3 zile si incep sa mi se retraga cosurile de pe piept si fata. succes
P.S pentru destepti, nu e vorba ca nu avem bani pentru creme, ci ca poti cumpara 100 de creme ca tot nu au efect, si daca nu stiati urina este folosita si pentru dureri si inflamatii, inainte sa radeti documentati-va

| anonim1996 a răspuns:

Da este foarte buna eu ma dau de o saptamana si fata mea este mult mai fina si multe persoane mi-au spus ca nu mai am asa multe cosuri...ma lupt cu aceasta problema din cls a 5-a crede-ma este foarte buna! incearca si atunci te vei convinge singura pentru ca unii dintre noi iti dau raspunsuri negative eu ma dau si dimineata si searawinking Succes

| Oana_Ioana_1995_U49X a răspuns:

Depinde de acnee, nu mai judecați atâta ca suntem în sec 21, am fost la n dermatologi și nu au fost capabili sa pună un diagnostic. Poți fii în orice secol nu contează, încerca orice crezi ca te poate ajuta.

Alte răspunsuri