| anonim_4396 a întrebat:

e foarte stanjenitor, dar cam de vreo o luna intampin probleme cu mersul la toaleta. Acum o luna am avut o constipatie foarte nasoala, am reusit sa trec peste ea, dupa aia am avut diaree vreo 2 saptamani, tot asa am reusit sa trec peste ea, dar acum sunt din nou constipat dar e mai ciudat de data asta - e moale dar iese foarte greu, simt ca e de la fund, nu simt ca ar fi o constipatie normala, am luat ceaiuri laxative si am folosit supozitoare, nu ma ajuta cu aproape nimic. Tot simt ca el vrea sa iasa dar parca fundul efectiv nu il lasa. Mi-e frica sa nu fie ceva vreo problema reala, mai ales ca simt o durere specifica pe interiorul fundului si uneori si in ambele picioare de pe la genunchi in jos (poate are vreo legatura?)

Nu stiu cum sa caut pe net sa gasesc ceva asemanator cu problema mea, asa ca TPU e cam ultima mea varianta, inainte sa ma duc la doctor. S-o fi infectat ceva de la atatea pastile si atatea medicamente? Va rog nu luati in gluma...

Daca aveti vreo idee despre ce s-ar putea sa mi se intample va rog sa-mi spuneti. Multumesc anticipat, dau funda si voturi bune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Înseamnă ca aveți probleme cu digestia, și că trebuie să vă duceți la un medic de familie, pentru consultație nu să consumați laxative. Înainte de tratamentul medicamentos, exista și o altă cale. Întotdeauna există!
În cazul dumneavoastră, Fecalele se pot acumula la nivelul colonului si pot rezulta reactii toxice si durere.
Colonul spastic este consecinta contractiilor colonului insotite de spasme dureroase determinate de blocarea miscarilor materiilor fecale. Unii pacienti experimenteaza deseori constipatie urmata de diaree puternica si scaune apoase insotite de crampe abdominale.
În cazul diareei, Crizele prelungite de diaree pot duce la deficiente nutritionale din cauza slabei absorbtii a nutrientilor esentiali.
În primul rând, hidratați-vă corespunzător - încercați să consumați cât mai multă apă.
Consumați iaurturi, mere, fennel bulbs, lapte (kefir), semințe chia, miere de albine, produse pe bază de grâu. Consumați doar alimente SOFT!

Evitați grăsimile, prăjelile, încercați sa mențineți o balanță între prănz, cină - evitați "gustatul" de poftă.
Și de asemenea, mestecați alimentele de preferat. Din comoditate, am intalnit foarte multe persoane cu probleme la nivelul sistemului digestiv, întrucât înghițeau direct mâncarea. Era și normal sa fie o problema.

Atenție! Sunt necesare investigații! Consultă un doctor de urgență! La urma urmei, toți avem dreptul să fim sănătoși! Să nu-ți fie rușine de cum acționează corpul tău! Rușine sa-ți fie atunci când refuzi sa consulți un doctor!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, o sa incerc sa tin niste regim serios, si daca nu se rezolva nimic in cateva zile o sa ma duc sa fac niste radiografii presupun... acolo m-a trimis si data trecuta doctoru de familie.

apreciez foarte mult raspunsul. O sa iau in considerare tot ce mi-ati spus.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu aveți pentru ce! Ma bucur ca v-am putut fi de folos!

O seară plăcută! happy

5 răspunsuri:
| andreeacojoc3445 a răspuns:

Cel mai bine e sa vizitezi un medic cat mai repede!

| AniQueen23 a răspuns:

Am avut si eu problema asta, totusi cred ca e din cauza alimentatiei, adica nu ai mai mancat anumite alimente ce te ajuta sa scapi de diarie (ex: branza) sau e din cauza sistemul imunitar scazut, dar TPU nu te ajuta mai bine decat un medie asa incat du-te la doctor, e mai bine pentru tine pana nu se agraveaza...

| anonim_4396 explică (pentru AniQueen23):

Multumesc, o sa incerc sa tin niste regim serios, si daca nu se rezolva nimic in cateva zile o sa ma duc sa fac niste radiografii presupun... acolo m-a trimis si data trecuta doctoru de familie.