| laurittaxD a întrebat:

e o problema foarte ciudata sa o iau cu inceputul, am 14 ani si luna aceasta[ decembrie] trebuia sa imi vina pe data de 26 si totusi mi-a venit pe 14 deci cu 2 saptamana inainte. dupa ce mi-a trecut am inceput sa am mancarimi in acea zona si sa ma usture... nu stiu ce sa fac mentionez ca sunt inca virgina. Un sfat ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GoldDust a răspuns:

Scumpa, cel mai bine ar fi sa consulti un medic. Asa sfaturi se tot gasesc de la fiecare, dar nu te ajuta, mai rau iti fac daca nu ai un diagnostic. pentru mancarimi ai putea sa iti faci o infuzie cu musetel (pui intr-o cana de apa fiarta, un pliculet de musetel si lasi 5 min acoperita cana), o lasi sa se raceasca(sa fie calduta, nu... rece) iar apoi te speli in locul respectiv. Musetelul are efect calmant si o sa te ajutewinking

6 răspunsuri:
| tpuu a răspuns:

Da, nu iti fa probleme.nu este nimic grav, si mai ales ca esti inca virgina. Pt noi fetele mai mici,[13-14ani]nu este nimic, grav, repet. daca de ex nu erai virgina era un lucru destul de periat.si te ustura si ai mancarimi deoarece ai racit. este o mica raceala, prin care trece orice fata.
sfat:
-nu sta pe rece! deoarece o sa se ajunga cred ca ceva mai rau :s
-vorbeste cu mama, ta daca ti se pare ceva care de ingrijoreaza! pentru ca mama ta a trecut si ea prin asta!
-nu sta cu spatele gol.:[. ma refer poate bluza ti se mai ridica.[bagatio in pantalon si ia un tricou]
fara gluma, acum. stiu ce patesti.si este fff.rau. crede-ma :[. iti doresc mult succes, si nu uita sanatatea pe PRIMUL loc!

| GoldDust a răspuns:

Alte sfaturi:
Pastreaza zona genitala curata si uscata;
Evita folosirea servetelelor umede colorate si parfumate, precum si baile cu spumante;
Alege lenjeria intima din bumbac si evit-o pe cea din materiale sitetice;
Schimba-te daca ai lenjeria umeda, in special dupa ce ai facut sport.
Evita produsele de igiena intima;
Sterge-te intotdeauna dinspre fata catre spate, ori de cate ori folosesti toaleta pentru a evita raspandirea bacteriilor in vagin;
Ai mai putea folosi comprese cu lapte rece(la temperatura camerei) tinute pe zona genitala 5-10 minute, de 5-6 ori pe zi.

| ciucalataaerata a răspuns:

Buna...
Tia venit mai devreme din cauza unei dereglari menstruale!
ar fi cel mai indicat sa mergi la medik si sa incerci sa ai o igiena intima foarte buna!
Ai grija de tinekiss

baftalove struck

popkiss

| BlueBird a răspuns:

Consulta urgent un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te manaaaancaaa? vai de mine asa devreme? eu zic sa stai undeva cumva, sa nu ne manance si pe noi.

| NeXtLevel100 a răspuns:

Un sfat happy big grin daca vrei vin eu si ti scarchin laughing