| Adanis a întrebat:

E prima data cand ma adresez voua. Am o nelamurire si v-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns. Acum cateva zile am fost la ortopedie, deoarece la genunchiul drept am o umflatura de mai mult timp, care nu se mai trage si din cauza careia ma si doare piciorul si foarte des mi se blocheaza genunchiul. Medicul ortoped mi-a dat un tratament cu aflamil, midocalm si voltaren, insa mi-a dat sa fac si niste analize de sange ( hemoglobina completa, unde vsh a iesit mic, aslo care a iesit negativ, ) iar la cele de imunologie proteina c reactiva a iesit pozitiva. Oare aceasta analiza care a iesit pozitiva imi poate indica prezenta unui reumatism sau este altceva? Si daca este vorba de reumatism este neaparat de urmat un tratament cu moldamin? Va rog help. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| babyalexa a răspuns:

Proteina C reactivă (CRP) este o substanţă produsă de către ficat şi secretată în sânge. Creşte concentraţia acestuia în termen de câteva ore după ce se instalează de un virus în sânge, astfel că această analiză este extrem de importantă pentru monitorizarea infecţiilor.Deci nu are legatura cu reumatismul.Si chiar daca ai avea reumatism, nu este neaparat sa faci moldamin.In primul rand in aceste cazuri se recomanda cure in statiuni balneoclimaterice, si multe alte metode de tratament.

| Azµre a răspuns:

Eu zic sa dai o fuga in Bucuresti la spitalul Bagdasar - Arseni si cauta-l pe Dr.Bica Florin, este seful sectiei de Ortopedie-Traumatologie. Ti-l recomand 3 membrii din familie au fost la el si i-a rezolvat. Uite iti las si un mail daca vrei sa-l contactezi si un numar de telefon:
Surg.Bica@Yahoo.Com
La spital il gasesti in fiecare zi de luni pana duminica de la 09:00 - 12:00

| doctoressa a răspuns:

Cresterea PCR (proteinei C reactive) inseamna existenta unei inflamatii acute sau a unei infectii in organism. Trebuie facute investigatii suplimentare. Tratament cu moldamin se face pentru tratarea unei infectii cu streptococ beta-hemolitic, agentul cauzator al reumatismului articular acut; faptul ca ASLO e negativ inseamna ca tu nu ai/nu ai avut o infectie cu aceste agent, deci durerea ta nu poate fi explicata prin aceasta afectiune. Medicul curant va decide ce este de facut in continuare.
http://www.i-medic.ro/analize/proteina-c-reactiva-pcr