| chesse1337 a întrebat:

este normal ca la 15 ani sa fiu foarte slab?(mi se vad putin coastele)? Pe mine nu ma ingrijoreaza dar mama e ingrijorata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsă de mișcare și mâncare bună. Nu-i capăt de lume, totuși. Se poate rezolva în timp. Mănâncă mai bine si încearcă să faci mișcare. Dacă știi un parc sau un loc în aer liber, sau și acasă. Și mai puțin timp la calculator, ăsta-i un lucru pe care personal îl regret.

| FerLin a răspuns:

Pentru o parere avizata si pentru linistea ta, mergi la medicul de familie si cere un set de analize (chiar si din cele gratuite) ca sa te te asiguri ca nu ai o problema de sanatate.
Pe de alta parte, pot sa-ti spun ca si pe mine mama m-a batut la cap ca sunt prea slab paan am facut 30 de ani. Aveam 60-63 Kg si ma tineam de pe la 18 ani pe greutatea asta. Acum la 34 am urcat la brusc la 74 si sunt in crestere cu acelasi stil de viata. As vrea sa nu ma mai ingras si pentru prima data am inceput sa nu mai mananc seara...
Totul tine de metabolismul tau pana la urma. Nu cred ca are rost sa te ingrijorezi.
Eu ma simteam mai bine la 63-65 decat acum cu 10 Kg in plus. Cat poti, mentine-te la greutate scazuta ca odata cu varsta ai sanse mari sa te ingrasi mai mult decat iti doresti.
Preocupa-te de alte griji...