| GabrielaS13 a întrebat:

Eu vreau sa slabesc. Fac multe exercitii fizice, asta ar inseamna ca fac muschi. Daca fac muschi mi se ingroasa picioarele, dar eu vreau sa le subtiez, nu sa le ingros. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Cosmin86 a răspuns:

Diferenta intre muschi si slabire e data de alimentatie.

Cu o alimentatie pentru slabit chiar si cu ANTRENAMENT DE CULTURISM pierzi din muschi.

| CosminC86 a răspuns:

Ce inaltme, ce varsta, ce tip de constitutie ai, cate kilograme si la ce greutate vrei sa ajungi. Te rog sa raspunzi sincer.

| GabrielaS13 explică (pentru CosminC86):

14 ani, 165 cm- inaltime, 63 kg, vreau sa ajung cam pe la...50?

| CosminC86 a răspuns (pentru GabrielaS13):

Dupa parerea mea, pe la 60kg este perfect la inaltimea ta. Mie nu imi plac fosilele. Ca sa slabesti 3kg, elimina prajelile, sucurile si dulciurile din alimentatie.

| GabrielaS13 explică (pentru CosminC86):

De cat timp le-am eliminat.Dar nu, eu mai mai degraba muschi la picioare decat grasime si ma enerveaza lucrul asta fiindca am picioarele groase. Tocmai de asta ma gandeam daca sa mai continui cu exercitii.

| GabrielaS13 explică (pentru GabrielaS13):

Am muschi*

| NatyAriana a răspuns:

Apuca-te de un sport: tenisul e foarte frumos, baschetul daca esti inalta, sau chiar si dansuri. Sau poti sa mergi la sala dar decat sa dai atatia bani poti sa te apuci de alergat, sau sa mergi cu rolele...
Totusi mai sunt si curele de slabire, dar decat o cura care este mai greu de tinut mai bine faci ceva din cele enumerate mai sus!
Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta! :*

| madalinuk a răspuns:

Sa mergi la sala si sa faci pe bicicleta si banda de alergat\abdomene