| girlsweetgirl a întrebat:

Buna TPU Exista ceva remediu pentru intarirea vederii ochilor(ceva mai naturist)? daca stiti ceva sa-mi spuneti va rog.:* FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Exista metoda Bates, care are 7 exercitii de baza: repausul ochilor, rememorarea vizuala, privitul in toate directiile, acomodarea privirii cu distanta, clipitul des din pleoape, spalarea metodica a ochilor si balansul.

Sunt exercitii simple, le gasesti in cartea lui Bates aici http://openlibrary.org/......t_glasses.

Aici o sa-ti descriu doar metoda Bates de spalare pe ochi, e foarte simplu de aplicat. Dimineata iti clatesti ochii inchisi de 20 de ori cu apa calda, apoi de 20 de ori cu apa rece. Seara, invers: de 20 de ori cu apa rece apoi de 20 de ori cu apa calda. Se activeaza astfel circulatia sangelui in ochi, contribuind la imbunatatirea vederii.

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Rontaie morcovi si mai lasa statul, toata ziua, la PC.rolling on the floor

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,daca vrei ceva naturist, mananca cati mai multi morcovi.Au foarte foarte multe vitamine si probabil peste tot ai auzit ca sunt buni pentru vedere.Totusi,daca vezi ca problema se agraveaza trebuie sa mergi la medic.O zi buna sa ai!:*

| Anabelle1203 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medic.Si eu am avut probleme cu vederea, m-am dus la medic m-a pus sa ma uit intr-un aparat si cam atat.Nimic dureros.Am purtat ochelari 6 luni si am fost ca noua. Apoi m-am neglijat.(ore tarzii de stat la pc, obosirea ochilor)si iar trebuie sa ma duc. sad
P.S : Cand in camera e intuneric si tu stai la pc, aprinde lumina! Asa ochii nu vor obosi foarte rapid big grin. Sper ca te-am ajutat, o zi buna iti doresc:*!

| andelove a răspuns:

Eu port ochelari de 11 ani si am incercat foarte multe tratemente care nu au prea dat roade.niste prieteni de familie mi-au recomandat tratamente pe baza de aloe vera.am incercat niste picaturi si niste pastile de la forever, am folosit cam jumatate de an medicamentele respective dar nu am putut sa ma mai tin de trateament asa ca am cumparat o planta aloe vera si in fiecare zi rupeam o bucata cam de 4 -5 cm din acea planta o curatam de coaja si mancam gelul.eu sunt destul de multumita deoarece in fiecare an imi cresteau dioptriile cu 0, 5 dar cand am mers zilele trecute la control am constatat ca in doi ani au crescut doar cu 0, 25.mai bine te duci la un medic care stie ce este mai bine pentru tine.succes!