| EbbbbbBBBB a întrebat:

exista un aliment sau um medicament de luat in fiecare zi pentru diaree? Repet, in fiecare zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Vreau sa incep prin ati spune faptul ca diareea care persista mai mult de 5-7 zile cu toate ca este administrat un tratment antidiareic se numeste diaree cronica. Acest tip de diaree poate sa apara ca urmare a infestarii cu un prazit/ bacterie/virus si implicit este rezultatul unei infectii. Este esential sa se depisteze cauza diareei deoarece, in unele cazuri, aceasta poate sa fie un simptom al unor afectiuni destul de serioase. Din cum ai formulat tu intrebarea am putut sa deduc ca tu sau cineva se confrunta cu acest tip de diaree. In prima faza iti recomand sa iei furazolidon( maxim 3 tb/zi) si daca dupa 5 zile de tratament nu reusesti sa scapi de diaree mergi de urgenta la medic. Ai grija si la alimentatia pe care o consumi deoarece si aceasta poate influenta digestia. Cert este un lucru- nu poti lua toata viata sau ma rog o periaoada mai lunga de timp antidiareice deoarece nu este recomandat.

4 răspunsuri:
| anoniiim1807 a răspuns:

Cred ca banana ajuta.

| Sagemi67 a răspuns:

Smecta la pliculet te ajuta! Succes!

| EbbbbbBBBB explică (pentru iulian1302):

Eu am avut giardia, nu am diaree in fiecare zi, doar cand si cand, mersi de raspuns.

| iulian1302 a răspuns (pentru EbbbbbBBBB):

Nu ai pentru ce. Multumesc si eu pentru funda!