| Tasya05 a întrebat:

BUna TPU! Help meee plss puppy dog eyescrying(crying(. Ieri am fost la padure, si m.a muscat un tantar. Azi, cand m.am trezit am vazut ca s.a umflat destul de rau.Muscatura de tantar se umfla? Este periculoasa? Am auzit ca pot transmite boli fatale crying.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Bewareee...
http://www.ziuanews.ro/......rtea-16528
N-are rost să-ţi faci iarăşi anti-tetanusul.În caz că observi că ai febră, iar locul în care ai fost înţepată s-a umflat/învineţit, du-te rapid la un control, că na...nu se ştie. Încearcă să te dai cu un spray gen Autan înainte să ieşi afară, ca să nu te rişti.

| Tasya05 explică:

Aaaa da, am uitat sa intreb. Acum vreo 3-4 luni, am facut un anti-tetanus dala'.din cate stiu, acest anti-tetanus te protejeaza de tot felul de insecte din astea vreun an sau 2. Credeti ca ar mai trebui sa fac inca unul?

| victorandrei a răspuns:

Da se umfla "muscatura" de tantar, este priculoasa doar daca tantarul este purtator al unei boli, depinde pe cine sau de la cine a "tras" sange inainte

| Ionica9119 a răspuns:

Sigur nu era capusa?

| Tasya05 explică (pentru Ionica9119):

Nu, nu e capusa...Pentru ca, din cate stiu eu, daca era capusa, ii ramanea capul in piele :?

| LWikErR a răspuns:

Se imfla da, dar nu tine 1 zi intreaga.
Tine maxmimum 2-3 ore.
Da transmite deoarece musca orice, animale de exemplu.
Nu stiu, consulta un medichappy

| RedDany a răspuns:

Mai bine du-te sa te verifice un doctor!

| Canyounot a răspuns:

Calm! in Romania sunt sanse rare sa existe astfel de tantari. Probabil esti doar alergica, asta e tot. Intreaba-i si pe parinti dar eu zic (din propria experienta) ca esti alergica. Nu o sa mori ypyyyy! funda?