| Papadopolina a întrebat:

ieri am fost la plaja si din nefericire m-am ars pe spate si ma ustura ingrozitor mentionez ca m-am dat cu un tub de crema protectoare! intrebarea mea e cum pot sa scap de usturime:leacuri babesti cum s-ar zice!

p.s.in afara de iaurt pentru ca am folosit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| katherine09 a răspuns:

Eu vara trecuta m-am ars foarte foarte tare pe spate ca si cum as fi turnat apa fiarta, m-am dat si cu iaurt si degeaba. In ziua aceea m-a usturat foarte tare iar seara m-am dat cu balsam de dat dupa ras de la Nivea pentru barbati si mi-a mai calmat usturimea si am reusit sa dorm in acea zi, iar a doua zi nu ma mai usturat deloc, insa a durat destul de mult pana s-a vindecat de tot.

| Alunuca a răspuns:

Otetul iti va irita mai rau pielea! Cumpara-ti spray de arsuri de la farmacie si poarta haine largi, lejere, vaporoase din bumbac.

| Incarcare a răspuns:

Fa o baie calda dar pune f. mult lapte! Mie mi-a mers! SINCER! Funda?

| Sparckling a răspuns:

Tine-o tot asa cu iaurtul. Poti folosi insa si otet.Nu e rece, sau intepator, dar scoate roseata si nu o sa mai usture atat de tare portiunea respectiva de piele.Trebuie sa te dai cam de 2-3 ori pe zi cu otet si o sa-ti fie mai bine.Succes.

| mariacris98 a răspuns:

Incearca sa pui smantana foarte grasa pentru ca hidrateaza pielea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati cu o lotiune Nivea After sun ori After beach si asa nu te mai ustura precizez ca si eu am folosit si acum imi este super bine!

| m0gd0 a răspuns:

Foloseste aloe vera

| parky23 a răspuns:

Pai poti sa faci o ''baie'' in otet. stiu eu:d. dar si iaurt. sau pudra mai e buna. dinaia de menta am folosit eu la marebig grin.