| AdrianaMaria567 a întrebat:

Ieri am fost sa fac o serie de analize de sange si vreau sa stiu cat este de important sa ai valorile normale? La limfocite am peste 50% mai mult, la eritrocite 3, 75 x10^6/niu litru in loc de intre 4, 1-5, 6 niu litru, hemoglobina cu 11, 5g/dl in loc de 12, 0-15, 5. La hematocrit cu 32, 8% mai putin decat valoarea normala 36, 0- 47, 0. Calciu ionic 0, 94 mmol/l in loc de 1, 06-1, 32 mmol/l. Ar putea fi foarte grav avand in vedere aceste valori? Am programare la medicul de familie peste 2 săptămâni pentru ca e aglomerat dar sunt destul de speriata. Precizez ca am varsta de 17 ani. Ce boli ar putea fi in diferite cazuri? Am mai cautat pe internet si spunea faptul ca ar putea indica diferite tipuri de cancer desi nu prea cred, dar m-am gandit ca poate mai sunt persoane care au aproximativ aceleasi valori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Nu sunt valori de speriat.
Probabil ai fost racita.
O sa iti dea medicul un tratament daca va considera ca este nevoie in cazul tau.