| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa ma ingras. Sunt foarte slaba, plata iar toata lumea isi bate joc de mine si deja simt ca nu mai pot continua. Mi-e frica sa nu fac vreo depresie. Ce retete de ingrasare aveti sau cum ati reusit sa va ingrasati voi daca a fost cazul? Apropo, daca mai sunt fete in aceeasi situatia ca si mine, dati-mi cerere si mesaj va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Asta e noua... frica de depresie laughing
In primul rand nu faci depresie de la acest lucru, cel putin in mod normal nu ar trebui si daca iti e frica sa faci depresie, trebuia sa ai pana acum.
In al doilea rand nu exista o reteta de ingrasare. Exista o reteta numita " viata sanatoasa ", ai auzit de ea?
Adica trebuie sa respecti somnul, sa dormi suficient pe zi. Sa respecti mesele principale ale zilei, poti lua chiar mai multe mese in cazul tau.
Ca si mancare poti sa te duci la un nutritionist, el iti va recomanda ce sa mananci, cat sa mananci si cand sa mananci.
In ultimul rand sportul. Ai incercat sa te inscrii la un sport? Decat sa pui grasime in locurile pe care nu le vrei si sa te ingrasi "urat", este mai bine sa practici un sport cu o alimentatie sanatoasa si sa iti faci forme asa cum trebuie. Orice sport vrei, toate te dezvolta.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce înseamnă „sunt foarte slabă"?
Raportat la ce vârstă, înălțime și greutate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După sa nu ajungi sa te ingrasi prea mult! Ia niste vitamine, du-te la un doctor, nu te apuca sa manci prostii ca vei ajunge de 5 ori pe langa cum ti-ai fi dorit!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți spun eu o rețetă... În primul rând nu te mai slăbi singură! Tu asta faci. Ai stress de ce crede lumea despre tine și ai intrat într-un cerc vicios care te duce în jos și de acolo greu mai ieși. Că ești prea slabă, ok, e relativ, dacă nu ești anorexică, bulimică, deci nu ai ajuns la probleme medicale, atunci ești bine merci. La propriu și fără nici o glumă. Poate nu ai încă destulă energie, că te consumi psihic și nu poți să te odihnești și fiziologic te dai peste cap, ritm circadian, digestie, etc. Deci din start începe și fă in așa fel să te doară fix în care gaură vrei tu de gura proastă și ignorantă a lumii. Zii merci până la Dumnezeu că nu ești la cealaltă extremă, că nu ești o grasă slinoasa și scarboasă! Cât despre faptul că ești "plată", "EFF the world!" și-atât! Mai bine așa decât să-ți atârne până la buric. Nu la toți ne plac baloanele supradimensionate. Normal e relativ și sub normal e ok pentru mult mai mulți decât ai avea tu motive să crezi. Că nu ești tu ok cu asta e de înțeles dacă așa e cazul, dar clar nu e un motiv de stress să crezi că asta îți va afecta imaginea pe care ne-o facem noi, bărbații. Da, suntem fel și fel și dintr-o 100 poate 90 o să spună "ai de pul@ me' ce pereche... 'nezău și Maica Domnului! Dar tot din ăia 100 vor fi și vreo 50 care nu ar da 2 lei pe cât de dotată ești tu dacă mai ai pe masă și alte cărți. Tu crezi că o pereche de țâțe o să țină pe cineva să vadă dincolo de ele? Da, într-adevăr. Dar pe câți și pe care? Că de fapt asta e întrebarea. Poate exact pe ăia care de fapt nu dau un scuipat pe tine ca persoană, care nu au în fond nici un interes mai mult decât un futai bun și-o părăseală. Așa și? Și ce, mare sfârâială. Ai pierdut din 10, 5. poate nici atât în baza asta, poate mai mulți ai să îi pierzi din cu totul și cu totul alte motive. Deci lasă stressul că ești slabă și ești "plată" și așa ai să te simți mai bine, ai să dormi mai bine și ai să ajungi fără nici un regim special la probabil greutatea ideală. Acum, mă rog, nici să-ți bați joc de ce program și dietă ai. Totul în limita decenței.