| Alecso563 a întrebat:

imi este putin rusine dar am nevoie de ceva sfaturi. De cand eram copil am avut oxiuri si dureri abdominale din cauza acestora aprox 5-6 zile după ce încetau durerile aveam 2-3 zile scaune apoase. Asa am pățit și acum de luni-marți, nu mai stiu exact au început scaunele...Si nici in prezent nu au trecut, nu am febra, nimic altceva decât rar ceva crampe. Mi s-a recomandat de la farmacie furazolidona forte, am citit pe prospect sa iau la 6 ore cate una 3 zile. Am inceput de ieri, diaree tot am dar nu asa des ca in primele zile, am consumat banane multe biscuiti etc. la farmacie nu mai pot merge acum sa intreb de alt tratament pentru ca 3 zile sunt pe drum.Cel mai bun sfat are funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu citesti ce ai voie sa manaci si ce nu, cand ai viermi intestinali?
Pentru ca faci tratamentul ala inutil, iar viermii nu mor, ba chiar se inmultesc cand le dai hrana lor favorita
Pe toata durata tratamentului NU ai voie sa mananci (deloc): dulciuri, lapte, branzeturi, biscuiti, banane, sucuri si alte fructe dulci sau mancaruri cu zahar.
Spalatul poponetului cu apa calda si sapun, se face dupa fiecare scaun (defecatie) si automat dimineata la trezire si seara, inainte de culcare, acnd se schimba si chiloteii.
Scaunul de la toaleta se spala si se dezintefcteaza dupa fiecare data cand il folosesti.
Chilotii se fierb sau se spala sis e calca, pentru a se omori posibilele oua, care au ramas pe chilot.
Igiena mainilor este obligatorie. Spalatul cu apa calda si sapun dupa fiecare mers la toaleta, indiferent ca ai facut doar pipi si intotdeauna inainte de masa.

| Alecso563 explică (pentru Violleta2022):

Dar acei oxiuri pot da scaune apoase am avut mereu dar acum a ținut ceva mai mult...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alecso563):

Da, pot face diaree, daca sunt atat de multi.