| Eu067 a întrebat:

Buna TPU! In general, la scoala, am foarte des scaun moale(c*care). Problema este ca imi vine doar la scoala si acasa ma constip(probabil din cauza stresului). Avand in vedere ca la scoala mi-e rusine sa fac treaba mare, iar acasa nu fac deloc pentru ca sunt constipata, mi-e frica sa nu fac ocluzie intestinala. De 3 zile nu mi-am mai facut nevoia, iar astazi, dupa aceasta perioada indelungata de timp, am tras o besina in timplul orei(nu mai puteam sa ma abtin) si efectiv am murit de rusine. Am mare nevoie de ajutor(am incercat sa rezolv problema prin reglarea alimentatiei, dar nu a mers). Ce credeti ca ar putea functiona? Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Înțeleg jena de a-ți face nevoile la școală, dar îți dai și tu seama că nu e bine pentru organism. Ca soluție de moment, un laxativ te ajută, când ești acasă. Da, poți face ocluzie intestinală, deci nu mai amâna.
Pe termen mai lung, mergi la farmacie și cere un sirop sau pastile pentru reglarea tranzitului intestinal, gen Debridat sau ce-ți mai recomandă farmacistul. Și uleiul de parafină are un bun efect laxativ.
Sănătate multă!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bea dimineata pe nemancatae si seara inainte de culcare, cate 150-200 ml de CHEFIR si tractul intestinal se va regla, putand sa ai scaun zilnic.

| relian a răspuns:

laughing ce ar functiona? Sa mergi la baie atunci cand organismul iti spune.
Ce faci tu, o sa inveti muschii plevieni si ce mai is pe acolo, nervi sa nu mai raspunda cum trebuie.
Cind iti vine te duci la baie, nu stai pentru ca dupa te constipi asa cum ti se intampla tie.

Ai incercat sa rezolvi prin alimentatie, pai ce legatura are scula cu prefectura laughing mincarea cu faptul ca tu te tii sa nu te duci afara. Tinutu asta te afecteaza, tinind in tine acele resturi, ele se taseaza, apa se absorbe si atunci sa te atii, s e face acolo beton.

Asa ca pe viitor, du-te la baie cand organismul iti spune, nu te mai tine.
Acum sa rezolvi, du-te, nu stiu unde, la farmacie, la nu stiu exact unde in RO, dar intii intreaba la farmacie de Citrat de magneziu, dar exact asa, nu alte povesti.
Asta este ca un suc, ceva mai astringent, bea juma de sticluta, vine asa in sticle de cam 250-300 ml, bea jumate sau o sticla de aia, nu trebuie so bei toata odata, bei asa ca si cum ai sta la o cafea si garantat te rezolva.

Baga si apa ceva suc de mere este bun amestecat cu suc de prune. Poti lua si medicamente, dar eu din ce stiu, cel mai puternic laxativ este ce am spus Citrat de magneziu.

Mai poti lua Miralax, sau Dulcolax, ori pilule de astea laxative.

| Eu067 explică (pentru relian):

Multumesc mult, sper sa functioneze?

| StoicAnalysis a răspuns:

Antreneaza-te sa iti faci nevoile acasa. Pune-te pe wc stai maxim 2-3 minute si daca observi ca nu iti vine, ridica-te si repeta aciunea iar peste o ora. E de la stres ceea ce ai tu.

| Eu067 explică (pentru StoicAnalysis):

Buna idee, poate merge, multumesc!

| Justme111 a răspuns:

Nu e o rușine să mergi la baie la școală. Dacă ai nevoie, ia niște șervețele și du-te. Dacă frecvența este mai mare și mergi de mai multe ori, du-te la asistentă și spune-i problema ta și îți va da o pastilă pentru asta. Din cauza stresului am trecut și eu prin similare simptome însă mergi la medicul de familie, spune-i problema ta și el îți va putea prescrie ceva potrivit pentru stres, potrivit pentru tine, care să te ajute cu partea asta si prin rezolvarea stresului sa se rezolve si partea cealaltă. Asta dacă el va vedea asta de cuviință. Cel mai probabil mergi la medic că el va ști ce să îți spună, potrivit nevoilor tale.

| Eu067 explică (pentru Justme111):

Ii voi spune asistentei, multumesc!