| yoyoalecs a întrebat:

In legatura cu vaccinul diftero-tetanic din cl a X-a.1.Stiu ca se face pana la 14 ani, iar eu am aproape 17. Poate fi facut? 2.Se poate face daca ai astm bronsic? 3. Daca ai probleme cu inima,de orice fel,si il faci, ce poti pati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ultima doza de vaccin anti-diftero-tetanic se face intre 16 si 18 ani, deci ai varsta perfecta.
pacientii cu astm bronsic sunt printre cei cu indicatia cea mai ferma pentru acest vaccin, fiindca chiar o forma usoara de difterie ii poate omori, asadar este obligatoriu sa-l faci daca ai astm. Daca ai probleme cu inima esti, de asemenea, in prima clasa de indicatii (adica e absolut obligatoriu sa-l faci). Singura contraindicatie este endocardita infectioasa in puseu acut, care trebuie intai vindecata si apoi se administreaza vaccinul (sunt sigura ca nu ai endocardita in puseu acut, ca ai fi in reanimare)

| Zenithf a răspuns:

Orice vaccin contine substante care pot cauza, printre altele, alergii. Iar vaccinul asta poate cauza printre altele, si epilepsie, encefalita, in unele cazuri si deces, mai ales (dar nu obligatoriu) daca au existat antecedente in familie.
Majoritatea considera ca merita riscant, ca riscurile bolii depasesc cu mult riscurile vaccinului, dar cine o pateste nu cred ca mai gandeste asa.

| Zenithf a răspuns:

Asta poate fi exagerat, dar cat de exagerat te las pe tine sa judeci:
http://apologeticum.wordpress.com/......-fi-letal/

| Empathizer a răspuns (pentru Zenithf):

In articolul cu pricina e vorba de alt vaccin, care nici nu se mai face in prezent. Vaccinul pentru clasa a X-a nu contine componenta pertusis, aceea e doar in vaccinurile pentru sugari si copii mici. Nici acele vaccinuri nu mai contin microbi intregi, omorati. Sunt sigure, pentru ca au o componenta petusis acelulara, adica un fragment polizaharidic din membrana celulara, conjugat cu o proteina de alta provenienta, nu mai contin microbul intreg.

| mixxjim a răspuns:

Toate astea ti le poate spune cel mai bine medicul care te urmareste cu astmul si cu inima pentru ca daca nu ai voie sa-l faci trebuie sa-ti dea si un certificat medical semnat si stampilat pe care sa-l prezinti la scoala in care sa spuna ca nu ti se poate face vaccinul cutare pe motiv ca... Vaccinul asta se poate face si la adulti, deci varsta nu are prea mare importanta varsta, teoretic nici problemele cu inima, dar repet numai medicul poate stabili clar daca poti sau nu sa-l faci. Daca noi ti spunem ca nu e nicio problema si-l faci si patesti ceva, Doamne fereste, ce se intampla? Deci mergi la medic, sanatatea e mult prea importanta sa o tratezi doar cu TPU happy sanatate multa, ai grija de tine!

| Empathizer a răspuns:

Vaccinul diftero-tetanic se poate face la orice varsta. Nu poti pati nimic rau, legat de bolile pe care spui ca le ai. Vaccinul nu are contraindicatii pentru ele. Acesta din clasa a X-a e acelasi vaccin pe care l-ai facut in clasa I, daca-ti mai aduci aminte cum a fost. E o doza menita sa-ti prelungeasca imunitatea dobandita prin vaccinarile anterioare. Mergi si vaccineaza-te linistit, nu esti in pericol!

| Mariana1993 a răspuns:

Situatii in care este interzisa administrarea vaccinului DTP

Afectiuni acute insotite de febra;
Copii cu encefalopatie evolutiva cu sau fara convulsii (boala neurologica);
Copii care au prezentat reactii alergice dupa administarea anterioara a vaccinului DTP;
Pacienti care urmeaza tratament cu imunosupresoare (medicamente care scad imunitatea) sau care prezinta un deficit imun (scade raspunsul imun la vaccin);
Tulburari sangvine (hemofilie, trombocitopenie, tratament cu medicamente care subtiaza sangele).
- vezi mai multe aici: http://www.pediatrutecuci.com/......l-dtp.html