| issabell1234 a întrebat:

(Intrebare adresata fetelor)Am 13 ani si luna trecuta mi-a venit pentru prima oara manstruatia care a durat 11 zile.In primul rand vreau sa stiu daca am motiv de ingrijorare deorece a tinut 11zile? Si in al doilea rand luna asta imi va veni? Eu am auzit ca a doua luna este posibil sa nu vina sau cel putin asa ziceau fetele de la mine din clasa. Daca ar veni ar trebui sa vina luni dar nu da semne.Credeti ca luna aceasta voi avea menstruatie iar? Dau funda! Va pup dulce si astept raspunsurile voastere, fetelor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU ai de ce să te îngrijorezi chiar dacă menstra a durat 11 zile.

Într-adevăr, în general, o menstruaţie normală durează între 3-7 zile cu o sângerare acceptabilă/medie.

Dar, în PRIMUL an de ciclu menstrual - şi mai ales în cazul în care menstra lipseşte 2-3 luni, sunt posibile menstruaţii de 10-15 zile ( considerate NORMALE )!

De asemenea, este posibil ca în a 2-a lună ( sau în altele ) menstra să LIPSEASCĂ!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| issabell1234 explică (pentru bursuc001):

Nu te supara ca intreb dar cumva esti medic? Pentru ca vad ca te cam pricepi! Mi-ar parea bine sa stiu si sfatul unui specialist de aceea te-am intrebat, fara separare!

| bursuc001 a răspuns (pentru issabell1234):

Pentru detalii vezi mesajul privat.

O după-amiază plăcută.

| issabell1234 explică (pentru bursuc001):

Ms mult esti de folos! Pa

| bursuc001 a răspuns (pentru issabell1234):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

| anyone2013 a răspuns:

Buna,la mine a doua menstruaite a tinut 9 zile.Dar as vrea sa te intreb, mult sange pierzi? Daca nu, ca prima oara e normal, dar deja o sa vezi ce o sa se intimple a doua oara.Dar mai bine e sa te consulti cu o persoana specialista in acest domeniu.
Te pup!

| issabell1234 explică (pentru anyone2013):

Pai spre final am pierdut ceva range.te pup!