| DSD989 a întrebat:

iubitei mele i-au aparut niste bubite in zona vaginala, nu o doare si nu o deranjează, ce poate fi? Ii e frica sa meargă la medic si imi fac griji pentru ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Goddess23 a răspuns:

Buna. O vizita la medicul ginecologic nu ar strica. Sa stii ca nu ar trebui sa ii fie rusine sau frica pentru ca in cabinet va fi ea si medicul iar acesta cu siguranta a vazut numeroase femei, prietena ta nu e prima care e vazuta. Medicul va crea si o atmosfera placuta astfel incat pacienta sa scape de jena de frica. Nu stiu ce ar putea fi acele bubite...pot fi de la o simpla iritatie sau ceva mult mai rau, de aceea cel mai bine e sa mearga din timp la un control pentru linistea si siguranta ei.

4 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Pot sa fie condiloame. Ceea ce nu e chiar de trecut cu vederea. Sa lase frica la o parte, ca cei de pe TPU nu sunt doctori specialisti, noi putem sa-ti zicem orice. Si vaginul face parte din corpul nostru, sa se duca la doctor, fara frica. Daca sta asa se poate agrava.

Bula
| Bula a răspuns:

Sa-ti fie frica si tie!
Si sifilisul poate avea asemenea manifestari, dar in faza initiela se poate trata cu usurinta.
Sa mearga URGENT la medic!

| katy a răspuns:

Bubitele pot fi cauza a mai multor probleme, nimeni de aici nu o sa isi poata da nici macar cu parerea.Medicul ginecolog este singurul care ii poate spune ce are si sa-i dea un tratament in prealabil.Indicat ar fi sa nu aveti contact sexual, pana nu se prezinta la medic, poate e ceva contagios si iei si tu.

| Adry05 a răspuns:

Aha, o sa ajunga si sa moara in propriu pat cu frica asta de doctor. Cati ani are? 13? Si sa ghicesc, si-a inceput viata sexuala dar inca are frica de doctori. Wow, generatia ideala.