| Maria_Tania_1996 a întrebat:

Luna viitoare o sa imi scot polipii si amigdalele, am 15 ani si o sa imi faca anestezie generala si imi este foarte frica ca nu o sa ma mai trezesc sau ca o sa imi curga foarte mult sange...cati dintre voi ati trecut prin asa ceva? Cum a fost? Ti se schimba vocea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu ar trebui sa ti se schimbe vocea,pe termen lung. Cand te trezesti,nu e indicat sa vorbesti. Nu te stresa! Avand anestezie, e ca si cand ai adormi pentru cateva ore in mod normal, doar ca somnul iti este indus din exterior. Timpul va trece repede si cand te vei trezi, vei avea impresia ca a trecut parca prea repede. De murit nu ai avea cum sa mori. Anestezistul este un specialist autorizat care nu isi permite sa te supradozeze pana la moarte. Corpul tau nu poate ceda in urma administrarii acelor substante caci esti tanara si sanatoasa avand in vedere alte aspecte mai importante. Daca vrei sa inlaturi teama dinainte de anestezie, cea mai buna metoda este sa reduci zgomotele din jur si sa inchizi ochii fara sa-i deschizi. Asa iti vei calma creierul instant! Stai cu gandul la lucruri pe care ai vrea sa le visezi cum te-ai pregati sa intri in lumea viselor...sau poti astepta sa te adoarma somniferele anestezice caci nu e rau deloc. Sangele nu va curge chiar asa cum crezi tu. In cel mai rau caz, vei primi sange de la alte persoane care au donat la transfuzii, dar nu e cazul la tine.
Sfatul meu e ca luna asta sa consumi in fiecare dimineata lamaie(e bogata in acid ascorbic) si sa consumi carne mai multa. sau cereale integrale. si bea mai multa apa! hidrateaza-te! Asa te vei asigura ca nu vei pierde din cantitatea normala de sange.

| Maria_Tania_1996 explică (pentru Donsavas):

Multumesc mult. M-ai facut sa am putin curaj...tot mi-e frica putin dar sper ca va trece.

| Donsavas a răspuns (pentru Maria_Tania_1996):

Cu mare drag! iti multumesc si eu, de asemenea! Nu uita sa citesti despre autosugestie sau hipnoza si sa exersezi in timp. Respiratia constienta, atentia focalizata si oprirea vizualizarii sunt elemente cheie in controlarea mintii si a starilor psihosomatice. Tine cont de asta! In trecut, pe cand nu exista terapia intensiva, oamenii se foloseau de hipnoza pentru a stopa durerea, a se auto-paraliza si chiar a intra in stari de inconstienta pentru a nu sti ce se intampla in jur. Asa reuseau de cele mai multe ori medicii sa opereze fara sa si 'tortureze'

4 răspunsuri:
| xFlo a răspuns:

Eu m-am operat de polipi cand eram mica happy daca ti se schimba vocea, se va schimba in bine. Polipii sunt ceva ce astupa narile si probabil modifica si vorbire, vorbin de parca esti racit si ai nasul infundat.
Nu trebuie sa-ti fie frica, in timpul operatiei nu am simtit nici o durere, doar un discomfort.Nu-mi mai aminesc multe delatii in cauza anesteziei mai stiu cam 10%.
Nu o sa iti curga sange cand te trezesti, doar vei avea dureri in gat, la inghitire (nu te gandi prea mult la asta, oricum vrei dormi toata ziua, si urmatoarele zile vei dormi foarte mult) Durerile nu sunt insuportable (sunt ca o durere in gat) iar intr-o saptamana esti ca noua happy

| RoByxDD a răspuns:

Am trecut si eu prin operatia de scoatere a amigdalitelor. Nu este recomandad sa vorbesti pentru ceva timp, si este recomandat sa bei multa apa sau sa mananci inghetata (cel putin asa am facut eu). Nu trebuie sa-ti fie frica, sange nu cred ca o sa-ti curga. In cel mai rau caz va aparea niste puroi. (Tin sa mentionez ca tot ce am scris mi s-a intamplat mie, cand mi-am scos amigdalitele.