| Xalion a întrebat:

Luni am avut o extractie dentara la molarul de minte, partea de jos, cu operatie. Molarul nu avea inca radacinile formate, nu era isit din gingie dar, se indrepta spre ceilalti dinti ceea ce a insemnat ca trebuie sa fie scos. Astazi este a4-a zi post op. sau ma rog, a3-a daca nu punem si ziua de luni. Mi-a fost obrazul umflat, la modul ca parea ca am o tumora acolo. Ieri, din coincidenta am ajuns la cabinetul medicului (acolo lucreaza si o ruda de-a mea) si cumva a verificat daca totul e ok. Ideea e ca ieri, eram vanata si umflata rau. S-a uitat putin la suturi insa fata lui arata ca ceva nu e bine. Din cate am inteles a spus ceva gen :" Rana nu se vindeca". Cred ca asta a spus laughing Era galagie in jur si mna. Oricum, mi-a prescris antibiotic. Eu zic ca sigur s-a infectat sau ceva saaau poate vrea sa fie sigur ca impiedica riscul de infectare. Voi ce spuneti? Maine trebuie sa merg iarasi la control si a spus ca daca nu se intampla nimic, trebuie sa curete el. Ideea e ca inca ma doare, doar ca nu doare neaparat acolo, durerea merge spre ureche sau chiar catre molarii de pe arcada de sus. Am observat ca gingia la un molar de sus e inflamata. Astazi uitandu-ma in oglinda, fara spun mana in locul respectiv, bineinteles, am observat ca era sange in spate, sange proaspat... ceea ce ma duce cu gandul ca, rana nu se vindeca iar cheagul nu s-a format. Am incercat cum am putut sa tin alimentele departe de zona respectiva, sa imi curat cavitatea bucala, deci nu cred ca am facut nimic gresit in privinta asta. Ce pareri aveti? Daca "ma va curata el", ce presupune aceasta curatare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noink a răspuns:

Eu mi-am scos toate 4 maselele de minte cu operatie (deci erau "incluse" in gingii) asadar am ceva experienta laughing
Corpul me a reactionat destul de prost, mi s-a umflat si invinetit obrazul extrem de tare desi am aplicat gheata local. Oricum, a fost foarte dureros pentru mine vreo 3-4 zile, abia apoi am putut manca cu o furculita, pana atunci doar cu paiul.
Spre deosebire de medicul tau, si aici cred ca e mai bine cum a procedat al meu, mi-a prescris antibiotice dinainte de operatie. Inainte sa vin la cabinet cu 2 ore am luat primul antibiotic si apoi inca 4 zile. Rana in interior s-a vindecat excelent si nu am avut nicio problema. Dupa 3 zile am mers la control si era totul perfect. In ziua a 6-a am scos firele si rana era complet sudata.

Sa iei antibioticul regulat, la ore fixe, exact cum e prescris. E foarte important pentru a ti se curata infectia aceea. La fiecare 2-3 ore, fie ca mananci sau nu, sa folosesti apa de gura pentru a elimina bacetriile.

| Xalion explică (pentru noink):

Ah deci, pot folosi apa de gura?

| noink a răspuns (pentru Xalion):

Bineinteles, e obligatoriu! Doar ca nu o folosi foarte agresiv, sa nu cauzezi probleme la cusaturi. Practic "plimb-o" prin gura 30 de secunde

4 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Probabil vrea sa examineze locul si sa aplice local ceva dezinfectant/antibiotic. Stai linistita ca nu e dureros, pe langa ce ai trecut e nimic. Dupa cum ai presupus si tu probabil locul s-a infectat, de aceea ti-a prescris antibiotic. Chiar si asa e foarte bine ca ai scos-o inainte sa iti strice maseaua de alaturi. Eu le-am scos pe toate 4, primele doua (si in special prima) au fost horror de scos dar a fost OK in final. Multa sanatate, o sa treci peste asta!

| Xalion explică (pentru andreia67):

Multumesc mult de raspuns!