| maria344556 a întrebat:

m-am operat pe 05 mai anul asta de apendicita acuta flegmonoasa, astazi am alergat putin si am ridicat un bidon de apa de 6 kg chiar daca nu am voie, am baut acum cateva zile si coca cola, am mancat si cartofi prajiti si oua prajite cu ketchup si dna doctor a sp ca nu am voie la tomate, ce mi se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti se poate inflama operatia, rupe la interior si ajunge in spital sa fii reoperata.
Nu ai voie sa faci efort fizic timp de 2-3 luni, nu ai voie sa ridici mai mult de jumatate de kilogram, nu ai voie sa bei nimic acidulat sau cola, pana la refaceraea completa.
Dac anul intelegi, poti ajunge in uregenta din nou, si de data asta poate fii foarte grav.