| LittleLiar a întrebat:

Buna TPU happy. M-am trezit azi dimineata cu pete rosii pe fata pe sani, pe abdomen, pe spate si pe picioare sus. Am mers de urgenta la medicul de familie, si mi-a zis ca am facut rubeola. Mi-a dat trimitere la boli infectioase, la spital. Am mers acolo, mi-a zis ca in termen de 10 zile nu am voie sa ies din casa. Mi-a scris o reteta cu niste pastile, ce trebuie sa le iau, pentru respiratie, etc. Iar daca voi avea varasatui, dureri de cap, febra mare, daca imi va sangera nasul sau gingiile, sa ma prezint de urgenta la spital pentru internare. E atat de grav cum pare? Ma simt slabita, ma dor putin gingiile, simt arsuri la fata, ma dor putin coatele. Ce e de facut sa imi revin mai repede? Acord funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Abcfunny a răspuns:

Buna! Si eu am acum rubeola, am a 8 a zi. Nu te mai lua dupa medici, ca aia fac dintr-o simpla boala a copilariei un caz de internare. Si eu am patit astea, am facut febra 2 zile si am luat nurofen sau paracetamol, imi ardea pielea si ma dureau oasele nu am luat nimic, pielea incepuse sa ma manance a 3 a zi si mi-am dat cu mixtura mentolata. Si mie mi s-au umflat gingiile, gatu ma durea teribil (am luat tantum verde), am varsat decat o data de la gat, mi s-au umflat mainile putin si cam atat. Tot ce ti-am scris acum sunt sfaturile medicului meu de familie, nu povesti, stai in casa 10 zile, fara baie si fara efort fizic, bea multe lichide.Sanatate!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Nu poti face nimic sa iti revii mai repede decat sa asculti de sfatul medicului.
Asa e rubeola :te stoarce de vitamine si ramai fara imunitate.
E o boala a copilariei, nu e asa grava, dar pot apare complicatii(daca nu asculti de medic).
Insanatosire grabnica!

| DWDT a răspuns:

Asa e rubeola.nu trebuie sa iti faci griji. durerile si arsurile pe care le simti sunt normale. trebuie sa asculti sfatul medicului. boala va trece de la sine. iti doresc insanatosire grabnica si sa ai grija de tine

| AlaturideIngeri a răspuns:

Nu trebuie sa iei antibiotice ca nu iti mai apar bubele,si o sa-ti ajunga la inima.
Daca nu ies, poti sa mori daca iti ajung bubele la inima.
Am avut si eu rubeola acum o luna si nu am luat nicio pastila, pentru ca asa mi-a spus medicul, am baut multe lichide(sucuri naturale, ceaiuri), am mancat multe mutaturi si mi-a trecut

| LittleLiar explică:

Multumesc!