| Tourniquet a întrebat:

M-am trezit de dimineata pe la 7 cu o durere de burta si de cap. De fapt, durerea m-a trezit. Am stat putin, am luat un Algocalmin si o feliuta de lamaie (mi-era putin greata).
Dar, acum, tot ma doare capul si foarte putin burta. Ce asi putea sa mai iau? Daca patesc la scoala asta, ce-asi putea sa fac? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de muşeţel şi o vizită la cabinetul medical şcolar.
Pa, pa.

| katala a răspuns:

Foarte multe cazuri de enterocolita in perioada asta! Nu stiu de ce.
Preventiv mananca ceva usor (paine prajita, branza, orez fiert - fara alte legume), bea ceai de menta si fa ceva pentru reglarea tractului intestinal :
Tratament naturist in enterocolita acuta sau cronica:
Igiena alimentara - mese luate la ore fixe, 5-6 mese/zi cu alimente usoare, in liniste si cu mestecarea suficienta a alimentelor.
Fara: alimente conservate, preparate reci sau fierbinti, prajeli, dulciuri foarte concentrate, condimente (piper, mustar, hrean, ardei iute), grasimi animale, carne in general mai putina, fara carne de animale batrane, vanat sau organe, care solicita efort digestiv mare. Cu: alimente fierte, fripte pe gratar, tocate sau macinate, pentru a usura efortul de digestie, alimente bogate in tanin, astringente (ceai oriental, afine, coarne, suc de gutui, orez fiert (cu mucilagii), branza de vaca (pentru calciu).

In formele severe, in primele 1-2 zile se tine regim hidric cu ceaiuri amare, zeama de orez, supa de zarzavaturi strecurata, sau mere rase (care restabileste echilibrul proceselor de fermentatie si putrefactie). Dupa cateva zile, se iau 5-6 mese pe zi, in cantitati mici cu orez fiert, supa de zarzavaturi, branza de vaca, sucuri de fructe si legume. In perioadele de acalmie se trece la o alimentatie mai larga.

Este necesar un tratament antibacterian si antiparazitar, eliminarea toxinelor bacteriene, restabilirea florei intestinale normale (prin administrarea de bacterii fiziologice - lactobacili), corectarea aclorhidriei gastrice si a insuficientei pancreatice (cu meteorism accentuat, flatulenta si resturi nedigerate in fecale) prin aport de enzime digestive si pancreatice, regenerarea mucoasei intestinale si reglarea motilitatii tractului digestiv, combaterea intolerantei alimentare, mai multe lichide de baut pentru rehidratare, aport de vitamine si minerale.

| NGabriel a răspuns:

Eu ti'as recomanda sa mananci ceva, o bucata de paine prajita si sa stai putin ghemuita, asta patesti din cauza (stresului si emotiilor) de 2 ani am chestia asta si o patesc doar dimineata happy

Sper ca ti'am fost de folos

| NGabriel a răspuns:

Mananca paine prajita sau ceva mai tare si stai ghemuita e din cauza stresului sau din cauza emotiilor

Sper ca ti'am fost de folos happy

| NGabriel a răspuns:

Mananca paine prajita sau ceva mai tare si stai ghemuita e din cauza stresului sau din cauza emotiilor Sper ca ti'am fost de folos happy