| 24082000 a întrebat:

Ma contrazic cu o fata! Grupa de sange AB4 e tot uns cu AB? Nu? Ea spune ca grupele nu sunt aceleasi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este acelasi lucru, doar ca este exprimat incomplet.
Grupele de sange sunt 0, A, B si AB.
De aici se noteaza cu 1, 2, 3, 4 dupa cum urmeaza :
01, A2, B3 si AB4.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E acelasi lucru. Sunt doar 4 grupe de sange numerotate sau descrise prin litere. De cele mai multe ori se face amestecat: AB4.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Grupele sunt :
* O sau O1 sau 01
* A sau A2
* B sau B3
* AB sau AB4.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tatea_6021

Toate cele bune!

| R0R0 a răspuns:

AB4 =AB
Dar e cunoscuta sub prima denumire (AB4)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este același lucru.

| MissADEEL a răspuns:

AB este numele grupei de sânge. Notarea numerică este a lui Jansky și AB este grupa a patra. În concluzie, este una și aceeași.