| Imstrong a întrebat:

Buna TPU.
Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva?
Deci... e prima oara in viata mea cand am probleme cu ochii.
Am fost la control si mi-a scris pe o hartiuta ca am exoforie si dioptrii +0.25 la ambii ochi.
Eii bine, mi-a facut ochelari cu antireflex. Si as vrea sa va intreb daca ochelarii trebuie purtati tot timpul sau numai la citit? Am exoforie. Imi fuge ochiul stang.
Multumesc. Voi da si o fundita va promit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Vanqu1sh a răspuns:

Eu am astigmatism, ma rog la mine e long story si stiu ca in cazul meu se poate agrava fie ca port ochelarii sau nu desi este totul ok deocamdata (0.75), in cazul tau stiu ca trebuie purtati cat mai mult posibil dar stiu si ca exista anumite exercitii oculare care te ajuta sa cresti acuitatea vizuala. Oftalmologul nu ti-a spus nimic de asta?

| dannyel86 a răspuns:

Daca ti s-a depistat exoforie (ochi lenes, cum i se mai spune), posibil ca ochelarii prescrisi sa aiba rol si pentru aceasta afectiune si sa corecteze cumva comportamentul ochilui stang. Exoforia se manifesta la tine tot timpul sau indeosebi cand esti obosita sau somnoroasa? Fiind vorba de hipermetropie, cred ca ochelarii sunt doar pentru citit si cel mai bine ar fi sa-i folosesti momentan doar pentru lectura. Daca are sau nu efect si asupra ochiului lenes, asta vei putea observa in timp, tu sau cei din jur. Pentru exoforie exista exercitii special implementate, care sa-ti antreneze ochiul stang in miscare si care, in timp, amelioreaza aceasta afectiune. Cauta informatii detaliate pe internet.