| Pisiiiiic123 a întrebat:

Buna TPU ma puteti ajuta si pe mine de cateva zile imi curge ceva lipicios si alb din vagin ce trebuie sa fac? ajutati-ma dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Daca nu are un miros urat sau o culoare inchisa, nu ai de ce sa te ingrijorezi. O scurgere normala este alba sau clara, sunt scurgeri inofensive care variaza cu ciclul menstrual. E ca un sistem de "autocuratare" a vaginului, care mentine flora vaginala. Poarta absorbante zilnice, ca sa nu ai senzatia de umed Citeste mai multe aici: http://www.cono.ro/scurgeri-vaginale/

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Daca secretia e neobisnuit de abundenta, e posibil sa ai candidoza. Fa un examen de secretie vaginala, e mai prudent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este vorba de secretie vaginala!
Spuneai ca ai observat ca slipul tau se pateaza cu aceasta substanta vascoasa alb-galbuie.Aceasta secretie provine din vagin, fiind perfect normala.Ea previne uscarea vaginului, protejandu-te impotriva infectiilor.Majoritatea fetelor remarca aceasta secretie cu o vreme inaintea primei menstruatii.
Secretia e naturala si sanatoasa-si mama ta o are!
Cantitatea de secretie variaza pe parcursul ciclului menstrual, de la femeie la femeie.Majoritatea femeilor observa o secretie mai abundenta la jumatatea ciclului, cam in aceeasi perioada cu ovulatia(cand un ovul e eliberat de ovar), ceea ce se intampla de obicei cam cu 14 zile inaintea menstruatiei.Vei avea secretie o mare parte din viata ta adulta.Protejslipurile pot fii folosite zilnic pentru a te mentine proaspata, curata si a te simti confortabil!
Sper ca ti-am fost de folos!