| americanu00334567 a întrebat:

Mamei mele i-a inceput sa-i curga sange din nas (aprox. 5 min) iar apoi i-a curs cheaguri de sange. (ori de cate ori sufla nasul..mentionez ca e racita).E ceva grav? am citit undeva ca daca cheagurile se duc catre creier rezulta moarte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Situatia e urmatoarea: mama ta, fiind racita, si-a sters nasul, si probabil a facut-o mai puternic, incit i-a dat singele pe nas. E ceva perfect normal, mai ales la cei ce sunt sensibili in aceasta privinta, si exista si o oarecare sesnibilitate la raceala. 5 minute de singerare a fost ceva normal. Cheagurile de pe urma au fost singele ce s-a adunat in nas ca urmare a coagularii sale, nemaifiind in stare sa curga. Si asta e bine, de nu apareau, singele nu se coagula, dar nici rana din care curgea nu se inchidea, caci coagularea singelui face ca ranile sa se inchida, si mama ta trebuia sa mearga la urgente. Dar nu e cazul caci acest lucru e si el o boala, care sigur nu o are mama ta, odata ce i s-a coagulat singele.
Ti-am spus in cunostiinta de cauza, caci eu intotdeauna am fost mai sensibil la nas, si daca ma loveam un pic, imi curgea imediat sange din nas, uneori chiar si din nimic daca eram racit.
Deci stati linistiti ca nu e nimic grav, doar daca se mai repeta de cateva ori pe parcursul urmatoarelor saptamini e de mers la medic, caci poate arata ca exista vreo afectiune in corp.
Sanatate multa!

| darrio2007 a răspuns:

Unde ai auzit asemenea prostie? Cheagurile sunt sparturi ale vaselor de sange din nas. Numai daca se sparge un cheag de sange la creier si sangele inunda creierul(hemoragie) atunci poti vorbi de moarte. Ea sufla nasul des de la raceala si are niste vase de sange in nas mai fragile.

| BogdanLuca a răspuns (pentru darrio2007):

Dar tu unde ai auzit asa prostie?

| darrio2007 a răspuns (pentru BogdanLuca):

Ia zi nepoate? Care-i problema ta? De ce nu spui si tu parerea ta la aceasta intrebare?

| cristi202 a răspuns (pentru BogdanLuca):

Dece consideri a fi o prostie un sfat bun?

| Seby52 a răspuns:

Salut. Nu e cazul sa te ingrijorezi. Sangererile din nas rare sunt normale din mai multe cauze, in mai ales iarna apar. Cheagurile de sange pe care le are in nas NU au cum sa ajunga in creier. Daca e o problema cu care se confrunta des ar trebui totusi un control la medic!