| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Matusa mea urmeaza sa se opereze de cataracta miercurea viitoare. Ea are si glaucim si miopie, are probleme cu inima, insa ia tratament si tine totul sub control. Este destul de in varsta, dar a primit aprobarea de la toti medicii, intrucat nu are probleme atat de grave. Dar mie tot imi este teama pentru ea. Poti muri de la o asa operatie? Stiu ca dureaza destul de putin, ca se face cu anestezie locala. Am fost cu ea la spital cand s-a programat, iar acolo erau oameni mult mai in varsta si la 80 de ani, cu diabet si alte boli, a caror operatie a avut succes fara alte probleme.
Intrebarea mea este: cum sa fac sa nu ma mai gandesc la ce se poate intampla rau? Imi este teama ca poate muri. Stiu, e o interventie relativ simpla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i cazul sa-ti faci probleme de murit, fiindca operatia de cataracta este foarte usoara, iar daca a primit deja aprobare de la medic, isneamna ca nu-i nici un pericol pentru ea.
Ar fii bine sa gandesti pozitiv, fiindca negativismul poate atrage relele si ghinioanele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă medicii au acceptat să o opereze, nu sunt motive de îngrjorare.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!
Imi fac eu griji mereu, asa sunt eu.

| Catrice a răspuns:

Cataracta,glaucom,miopie...are 3 ochi cumva?!hee hee
Nu pățește nimic și bunica mea s-a operat acum multi ani și n-o pățit nimic. Important e sa respecte ce zice doctorul după operație.

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

Are probleme cu ochii de cand s-a nascut. Avea la 14 ani -10, miopie forte, apoi, pe la 30 de ani, a primit diagnosticul de glaucom si cataracta, asa ca, la vremea aceea, acum vreo 45 de ani, nu s-a putut opera. Acum, la 75 de ani, are o cataracta destul de avansata, insa sper ca o sa fie bine.
La mine in familie problemele cu ochii sunt genetice, cred, intrucat cu totii purtam ochelari. Si eu, toti verisorii mei, unchii mei.