| Căpșuni a întrebat:

Mi-a iesit cam acum o saptamana o afta bucala care ma deranjeaza enorm de mult. Nu pot vorbi, nu pot manca, nu pot sta fara sa ma doara. Aici unde sunt eu nu am cum sa cumpar ceva medicamente de la magazin. Aveti idee ce altceva as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Niste pasta de dinti cat mai mentolata in locul respectiv, ar trebui sa mai amelioreze durerea.

| Argelean a răspuns:

Salut! Nu există terapii care să prevină apariţia sau recurenţa. Tratamentul poate consta în clătiri cu soluţii slab antiseptice, atingeri ale veziculelor cu soluţie de nitrat de argint şi acid tricloracetic, cât şi aplicaţii de antibiotice.Insanatosire grabnica, funda?

| AndreeaAndreea2000 a răspuns:

Incearca dulceata de trandafiri.Bag-o in gura si tine ceva timp in gura.Repeta acest lucru cateva zile pana iti va trece.Incearca sa mananci alimente spalate (doar cele care se pot spala) Funda?

| AFR81 a răspuns:

Pateam si eu multe din astea. Imi ieseau din cauza stresului mai ales. De fiecare data le rezolvam cu glicerina boraxata. Mergi la farmacie si cumpara, nu costa prea mult. Pui pe deget si te dai pe afta.

| Tinna666 a răspuns:

Lamaie..eu asa am scapat. puneam cate o fie subtire de cateva ori pe zi

| Tinna666 a răspuns:

Felie*