| Lora_6439 a întrebat:

Mi-am facut o programare la ginecolog pentru ca am sangerat intre menstruatii. Aveti idee daca imi va cere sa ma dezbac? A mai avut cineva problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se face control ginecolog, îți va examina partea genitală, te dezbraci de la brâu în jos.
Sănătate.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti virgina, nu te va consulta ca pe femei, dar te ve dezbraca pentru a-ti examina vulva. Daca ai activitate sexuala, te va dezbraca exact ca la orice consult ginecologic obisnuit (precum consult pe care l-ai facut dupa inceperea vietii sexuale).

| tyana a răspuns:

Normal ca ti se va cere sa te dezbraci.
Sangerarea intre menstruatii are multe cauze.E foarte bine ca te-ai programat la ginecolog.O sa afli cauza si o sa iei masurile care se impun.Multa sanatate!

| deeeeeebora a răspuns:

Acuma am 17 si am fost la ginecolog lunea asta.prima oara am fost la 12 ani si uite-ma obisnuita cu ritmul acesta.ce nu m-a doborat m-a facut mai puternica!
acelasi lucru am avut si eu pus inca 2 probleme.sa nu iti fie rusine orice femeie trece prin asa ceva, iar luni chiar am avut o discutie cu un ginecolog(barbat)care imi vorbea ca un prieten foarte bun.succes

| Pitic a răspuns:

Te va pune sa te imbraci intr-o camasa albastra- alba si nu trebuie sa ai chiloti pe tine.
E bine ca ai avut acest curaj de a ti face o programare la ginecolog.
Sa nu iti fie rusine nici daca e femeie nici daca e barbat, pentru ca a mai consulatat multe femei, iar tu nu trebuie s ate gandesti la el in momentul consulatiei, inchide ochi si gandeste-te la altceva se va termina mai repede decat crezi.
Iti va elibera o reteta si va trebui sa iei niste medicamente timp de 2 saptamani

| Lora_6439 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Intr-adevar, mi-a cerut sa ma dezbrac si mi-a facut si o ecografie. A fost un consult destul de amanuntit, dar am sa incep tratamentul si sper sa fie bine!