| BYBY a întrebat:

Mi-am luat o cutie de ceai chinezesc, verde.
Am citit pe el si scrie ca e un supliment alimentar.Astazi a fost prima zi cand am baut o cana de ceai verde, sunt foarte multumita, nu are un gust rau, deci e destul de bun. Dar intrebarea mea este, cat de bine face organismului si daca se pune zahar in el?[eu nu am pus, dar e bun si fara]
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adri16 a răspuns:

Ceaiul verde este apreciat din timpuri stravechi pentru proprietatile sale benefice. Devine din ce în ce mai clar pentru oricine că ceaiul verde are un spectru foarte larg de prevenire a bolilor.
Cateva indicatii terapeutice ar fi:

* Tratamente de slabire
* Intarzie imbatranirea prematura a tenului
* Reduce formarea tartrului dentar şi stopează apariţia cariei dentare, datorită fluorurilor şi taninurilor conţinute
* Obezitate, greutate in exces
* Oboseala intelectuală sau fizică
* Reţinerea apei în organism
de indicicat ar trebui fara zahar, mai bine ai pune putina miere este mult mai sanatoasa

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte bun la gust si are efect diuretic si antioxidant. NU e cazul sa-l bei ca supliment alimentar, ci poti bea o cana pe zi pentru gust si pentru efectul de trezire (ca al cafelei) pe care il are.

| Anablondyi a răspuns:

Pai ceaiul verde este in primul rand foarte sanatos si in al doilea rand daca bei in fiecare zi cate 2 cani(fara zahar) timp de o luna slabesti si esti complet sanatoasawinkingas vrea sa beau si eu pentru ca este foarte sanatoswinkingpacat ca nu-mi place ceaiulsad

| Chαяtreux a răspuns:

Ceaiul verde dauneaza oaselor
Ceaiul verde, laudat pentru proprietatile sale, are si el un defect, deloc de trecut cu vederea insa. Un studiu recent realizat in SUA pe cobai a demonstrat ca acesta slabeste oasele.
Ceaiul verde anihileaza efectele chimioterapiei
Pacientii care se trateaza de cancer nu trebuie sa consume ceai verde si extracte din aceasta substanta, pentru a nu reduce efectele chimioterapiei.
in schimb este si bun:
O ceasca de ceai pe zi te fereste de cancerul ovarian
O singura ceasca de ceai bauta zilnic reduce considerabil riscul instalarii cancerului ovarian, arata un recent studiu.
Ceaiul verde protejeaza vederea
Un experiment recent a scos la iveala faptul ca ceaiul verde are efect benefic asupra ochilor, impiedicand instalarea unor boli ce pot duce la orbire.
Trei cesti de ceai verde pe zi te ajuta sa slabesti
Doar trei cesti de ceai verde, zilnic, iti garanteaza ca vei pierde din kilogramele acumulate din cauza hranei nesanatoase, pe care, insa, poti sa continui sa o consumi, daca asta iti face placere. Chiar si in aceasta combinatie, ceaiul isi face treaba, ajutandu-te sa slabesti.
Funda?!

Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai probleme cu asimilarea calciului ar fi bine sa nu faci excese cu ceai verde sau negru datorita continutului de cofeina. Orice ceai medicinal e bine sa fie baut fara zahar, pentru a nu-i reduce din proprietatile benefice terapeutice.

| Lady.Love a răspuns:

Se pune miere de albine. Zaharul este toxic.
Sper ca te-am putut ajuta!