| Ștefănuț_Ştefan_1995 a întrebat:

Mi-au aparut pe gat si in fata si in spate niste pete deschide si mai inchise, oare ce sunt si de la ce mi-au aparut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

S-ar putea sa fie pitiriazis versicolor. Apare din cauza matretii care coboara pe corp odata cu transpiratia. Du-te la medicul dermatolog. Incearca sa te speli mai des.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Tinea versicolor ( pitiriazis versicolor ) - vezi detalii la linkul :
https://www.google.ro/......ps?/search

http://www.sfatulmedicului.ro/......itati_1344

http://www.romedic.ro/tinea-pitiriazis-versicolor

http://www.sfatulmedicului.ro/......color_1350

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| MadRaven a răspuns:

Poate sunt de la soare.
Mie îmi apar pe mâini, vara, tot de la soare

| Ștefănuț_Ştefan_1995 explică (pentru MadRaven):

Si iti trec?

| MadRaven a răspuns (pentru Ștefănuț_Ştefan_1995):

Da, se trec. Dar iar stau pe afară la cărat marfă şi iar apar laughing
Uneori mă mai dau cu ceva mentolat. Caută pe la farmacii ceva meltolat, ajută.

| almirock a răspuns:

Nu e de glumă cu așa ceva, pot fi simple pete de la soare, acnee, etc, dar pot fi și simptome de boli la ficat. Ar fi bine să consulți un medic.

Răspuns utilizator avertizat
| Sofroni_Mihai_1997 a răspuns:

Cred ca ai varicela. Ce zici asa e?

| Ștefănuț_Ştefan_1995 explică (pentru Sofroni_Mihai_1997):

Am facut varicela laughing si nu este varicela