| anonim_4396 a întrebat:

mierea este buna pentru buze? Ma refer daca scapi de puze crapate si altele. Multumesc. Miam adu aminte FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cella a răspuns:

Pentru buze crapate poti folosi miere de albine cu o lingurita de zahar si ulei de masline. le amesteci pana la omogenizare. folosesti amestecul de exemplu seara masand usor buzele.
Succes garantatbatting eyelashes

Cius!:X

12 răspunsuri:
| nonny50 a răspuns:

Da! E f buna! Asta daca reusesti sa o lasi pe buze fara sa o papi!

| Nicole a răspuns:

Buna.
Da,mierea este un remediu natural, dulce si folositor!
Inainte de culcare da-te un piculet pe buze.
O seara placuta si numai bine.
Pa, pa. happy

| dandelion a răspuns:

Eu cred că da, deoarece ea de fapt e un remediu miraculos împotriva multor lucruri. De fapt să o înlocuiesti cu lipgloss cred că ți-ar fi cam mai greu din cauza că ți se vor lipi mai mereu buzele. Poți în orice caz să o folosesti prin casă. Eu cred că în cazul ăsta nu ai nimic de pierdut. Vezi însă să nu faci excese. Si nu o folosi în proporții mari că ai să ai toată fața de miere. Baftă!

| 43v3r a răspuns:

N timpul anotimpurilor reci, toamna si iarna, nivelul de umezeala din aer se micsoreaza, ceea ce duce la buze uscate si crapate.

Cea mai comuna greseala pe care oamenii o fac este sa aplice tratamente care contin ingrediente ce usuca si mai tare buzele, ca menta, camforul si aditivii pe baza de menta.

Desi aceste ingrediente pot ameliora temporar simptomele buzelor uscate, ele tind sa agraveze afectiunea pe termen lung si chiar sa provoace dependenta. Va trebui sa aplici tratamentul din ce in ce mai des pentru a observa efectele, potrivit Yahoo Shine.

Cel mai bun lucru pe care poti sa il faci este sa folosesti un gel de curatare hidratant, fara sapun, pe care sa il alplici pe toata fata, inclusiv pe buze. Dupa ce te clatesti si iti tamponezi fata cu un prosop poti aplica pe buze un tratament pe baza de petrol (ca vaselina cosmetica) sau... miere simpla.

| SomethingNew a răspuns:

Da, este buna. Sau creme pe baza de propolis.

| LoveIsMyDrug a răspuns:

Da...este buna
nu o sa mai ai buze uscate...crapate etc laughing
trebuie sa te dai cu miere pe buze si s'o lasi acololaughing(abtine-te sa nu te lingi pe buze)
de asemenea mai este bun pentru buze uleiul de masline tongue

| adriangabor92 a răspuns:

Da

| Css a răspuns:

Buna! Da ajuta, eu am avut buzele foarte crapate si am luat cate o lingurita de miere dimineata, pranz, seara, iar a treia zi dupa "tratament" buzele erau ca "noi". Funda? pls

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai intai, trebuie sa retinem ca buzele noastre au nevoie de hidratare. Da, pentru buze crapate mierea ajuta foarte mult, cu conditia sa o lasi sa actioneze. Stiu ca e dulce, dar abtine-te sa te lingi pe botic.
La fel este si uleiul de masline. Unge-te cam la 3 zile cu ulei de masline, mai ales seara, inainte de culcare. E valabil si pentru buze uscate.

Iata cateva remedii:

Se ung buzele cu unt fara sare sau cu smantana proaspata.
Se sterg buzele cu o felie de castravete crud.
Se ung buzele crapate cu ulei de masline.
Se foloseste un ruj hidratant sau un balsam pentru buze.
Se amesteca 3 picaturi de ulei de trandafir cu o lingurita de ulei de porumb si se ung buzele de mai multe ori pe zi.
Se taie o capsula de vitamina E si se ung buzele crapate cu uleiul din interior.
De asemenea, in perioada respectiva se vor consuma cat mai multe lichide.

| Cella a răspuns:

Multumesc pentru funditza!:*

| Zenithf a răspuns:

Vezi numai sa nu-ti manci buzele dupa, de dulci ce o sa fie. laughing
Da, mierea este un leac natural, foarte bun, pentru piele si nu numai. Si pentru arsuri ii buna, pentru rani, in special atunci cand este riscul de infectare, mierea este o bariera impotriva agentilor patogeni.

| MiereaNaturala a răspuns:

Http://www.miereanaturala.ro/blog/tratamente/balsam-de-buze/

Mierea isi ia rolul de emolient natural pe buzele tale, fiind si un bun cicatrizant.
:) sigur ca este buna, in amestecul cu uleiul de maslina face chiar minuni :)