| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU nu mananc deloc mult si tot nu slabes,fac sport, dar nu inteleg problema.De mice am fost mai plinuta,dar nu mai vreau asta m-am saturat,Am 1, 53 si 60 de kg.Nu imi place,iau ceva pirule slim pentru metabolism, dar nu stiu de merg.Ce sa fac? Daca nu mananc mai deloc slabesc mai repede? Mama nu ma lasa sa fac asta.Ajutor.Si nu uitati eu mananc sanatos si putin de 2 ori pe zi si in cantitate mica, fac sport.Se vede mai incolo ca voi slabi? Slabesc greu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista manc putin si ma ingras, daca manc o punga de chpsurii =700 de calorii plus o punga de pufuleti =500 de calorii plus mai ce manc = 800 de calorii deja am trecut de 2000 de calorii si asta e nimic, daca consumi putine calorii slabesti, alea conteaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cati ani ai? Intreb asta, deoarece pana la o anumita varsta, anumite persoane sunt mai plinute, indiferent de stilul de viata pe care il au.
Daca ai mai putin de 18 ani, tot ce ai putea face e sa ai rabdare pana corpul si organismul tau se maturizeaza si abia atunci ai sa poti controla greutatea.
Nu e bine sa iei pastile pentru slabit fara recomandarea unui nutritionist, mai ales daca esti si minora, deoarece iti poti deregla metabolismul si iti poti face mai mult rau decat bine.
Daca nu mai mananci deloc, o sa te imbolnavesti, iar slabitul o sa fie ultima ta grija. Cea mai mare greseala e sa te infometezi, deoarece te imbolnavesti si te poti ingrasa mai tare.
Poti consulta un nutritionist, insa, repet, daca ai sub 18-19 ani, mai ai rabdare sa te dezvolti, pentru ca iti afectezi si dereglezi organismul aiurea acum.

| 1Marinn1111 a răspuns:

Fa ti 3 mese pe zi, exclude dulciurile si prajelile din alimentație, mănâncă cat mai multe fructe si l3gume, ultima masa sa fie la ora 6, dai sport și o sa slăbește cu siguranta.

| Simonasimona1992 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te intreb cati ani ai.
Si... pilule de slabit? Nu. LAsa-le pentru ca iti vei deregla metabolismul cu ele.
Slabirea se vede in timp. Iti trebuie rabdare. Foarte multa rabdare.
Ce sport faci?
Daca vrei sa slabesti bine, eficient, iti sugerez sa mergi la un antrenor pesronal la o sala de fitness.El iti va face un program de sport si alimentatie indiviualizat si te va ajuta. Un antrenor personalte costa de la 250, 300 de lei in sus...dar vei avea rezultate sigur.
Pentru a slabi eficient si SANATOS ( in principal) ai nevoie de alimentatie corecta( asta nu inseamna sa faci foame.DELOC, ), sport ( program de miscare zilnic ) hidratare foarte buna si, un aspect important tare pe care multi il ignora: somnul. Somn inainte de 12 noaptea.
Bafta multa!

| DralyaDary a răspuns:

Ar trebuii sa mergi la un nutritionist, acela o sa-ti de-a sfaturi. Eu nu am fost la nici unul dar sa stii dimineata pe stomacul gol e bine sa bei un pahar de apa calda cu zeama de lamaie( eu puneam zeama de la o lamaie intreaga, dar daca nu poti s-o bei, poti sa pui doar jumate), iar seara dupa ora 6 sa nu mai mananci nimic. Trebuie sa bei multa apa si e bine ca faci sport, cel mai bine e sa-l faci de dimineata inainte de micul dejun.
Eu, ma trezeam, beam apa cu zeama de lameie, dupa faceam sport si de abia dupa mancam un fruct pentru energie. Eu saream peste micul dejun, dar e bine sa-l ei pentru ca el iti da energie pentru intreaga zi.
Ai putea sa il iei pe la ora 9 si sportul sa-l faci la 7( doar daca poti sa te trezesti de dimineata) dar proverbul ala * Baba sufera la frumuseste*.
Apropo, sa stii ca rezultatele se vad in timp, eu intr-o saptamana am slabit 3 kg pentru ca am baut de dimineata apa calda cu zeama de lamaie.

Baftahappy

| Capusneac_Daniela_2003 a răspuns:

De cand tii aceasta "cura"?