| Stoica113424 a întrebat:

Bună TPU,nu stiu de ce dar mamei mele i-a bufnit o grama de sange din nas dintr-o data si scuipa sange, ametea, o durea capul, prietena ei a chemat ambulanta si acum e la spital. Dar intrebarea mea este de ce i-a bufnit sange din nas dintr-o data?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În zona nasului sunt foarte multe vase de sânge la suprafață. Ele de exemplu încălzesc aerul înainte de a intra în plămâni, ca săă nu înghețe plămânii. Aceste vase sunt foarte sensibile de exemplu la lovituri, sau la un puseu de tensiune arterială foarte mare. Astfel, nu a fost dintr-o dată, ci a existat o cauză.

| Wr3nch a răspuns:

Se poate sa fi fost anevrism sau accident vascular.

| Elelei a răspuns:

Greu de spus.
Daca ametea si o durea capul, poate fi crestere de tensiune, avc. Bine ca s-a dus la spital. Acolo ii vor spune cauza. Dar important este ca o vor salva. Sa ai grija de ea cand se intoarce acasa, pentru ca asa ceva nu e usor de trecut.