| QueenE a întrebat:

o intrebare pentru mamici : la analiza pentru toxoplasma; IgG -ul a iesit 33, 100 UI/ml -pozitiv, iar IgM -ul 0, 107 negativ. Oare ce semnifica? E de bine sau rau, de abia saptamana viitoare o sa merg la medicul ginecolog credeti ca e grav sau poate sa afecteze copilul cu ceva sunt insarcinata in saptamana 28... Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Rezultatele indica faptul ca nu ai o infectie actuala cu toxoplasma, nu ai toxoplasmoza, de aceea IgM a iesit negativ. In schimb ai imunitate (IgG sunt anticorpii protectori care persista dupa vindecarea unei infectii), pentru ca ai avut in trecut o infectie inaparenta cu toxoplasma, adica germenul a trecut prin tine fara sa dea semne de boala. Copilul pe care il porti acum in uter nu e influentat cu nimic, du sarcina la capat si creste-l cu drag.

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! uite un link ce te poti informa cu analizele in fata
http://www.sfatulmedicului.ro/......-si-igm_42
O zi frumoasa sa ai:)