| MasterOfDisaster a întrebat:

Buna TPU.

pentru scoala trebuie sa facem o campanie numita „mancati sanatos" straight face, deci am si eu nevoie de cat mai multe sfaturi despre mancarea sanatoasa, si niste retete bune si sanatoase.
de ex. cam cata carne trebui sa mananci pe saptamana, cate legume, cu ce afecteaza lipsa vitaminei x sau y, etc.

si sa-mi spuneti plz, care alimente sunt acide, si care bazice?(sau ceva de genu`)
mersi happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

O alimentație sănătoasă este formată din fibre, proteine și vitamine.
Pentru a avea un stil de viață sănătos, trebuie să eviți prăjelile și grăsimile care pot duce la creșterea colesterolului, trebuie să bei foarte multe lichide (minimum 2l/zi) pentru a evita constipația și deshidratarea, și nu în ultimul rând, trebuie să ai un regim alimentar bogat în fructe,legume, cereale și lactate (principalele surse de unde poți extrage vitaminele și proteinele).
Vitaminele esențiale care trebuie să fie prezente în organism, sunt :Vitamina A, Complexul vitaminic B, Vitamina K,D,E.
Acestea se găsesc în lactate, ouă,morcovi,ardei grași,cartofi,caise,pătrunjel,măceșe,coacăze,salată verde,etc., etc.
Prin consumul de carne îți asiguri necesarul vitaminelor enumerate mai sus, și de minerale (potasiu, fosfor, fier).
Excesul de carne duce la asimilarea grăsimilor saturate, deci, apariția bolilor de inimă, tulburărilor gastrice și intestinale.
Medicii recomandă 100g/porție de carne de pește/pui.
Din totalul alimentelor bazice se numără : ceaiul verde, ananasul, cireșele și pepenii, iar din totalul celor acide :brânză, carne de vită, morcovi, etc., etc.
Uite și o schemă care te va ajuta pentru realizarea proiectului :
http://www.anti-aging-systeme.com/......aline.htm.
Succes și sănătate!

3 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Cica cam cata carne sa mananci cam cata...a-ti ajuns sa va cantariti cat sa mancati frate? Pai daca ma iau dupa mancarea sanatoasa mor de foame,mananc carne mai bine ca aia imi da forta, mai aveam eu un prieten vegetarian, cand l-am luat pe santier era prastiestraight face nu a rezistat o saptamana ca nu putea sa ridice o caramida ca manca doar ierburi

| MasterOfDisaster explică:

@Asdasdss
eu nu ma asteptam la raspunsuri gen „145, 8 grame pe zi", ci vroiam sa aflu cat de importanta e carnea in alimentatie, sa zic cantitatea minima/maxima de carne pe care o poti consuma intr-o zi.

| zhenkyn a răspuns:

Fast food - rau
Fructe - bine