| HelloKittyscoala123 a întrebat:

Buna,TPU! Peste cateva zile merg la oftalmolog. Cum e acolo? laughing) Cum o sa afle ce dioptrie am? (e pentru prima data cand merg).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

E un test simplu de vedere. Exista un tabel cu un sir de numere. Fiecare rand are un anume font: se incepe cu fontul mai mare si apoi se scade. vei avea un ochi obturat si unul liber. Ulterior, ti se vor da sa probezi mai multe dioptrii cu ajutorul unei perechi de ochelari universale.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai linistita ca nu iti scoate ochii.Te pune sa citesti pe un panou anumite litere si cifre.Mai mici sau mai mari.in functie de asta iti afla problema la ochi.La unul sau la ambii.Curaj maxim!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data te pune sa te uiti intr un mic aparat, dupa care faci un simplu test de citire a unor litere si cifre de diverse marimi

| Skylimit a răspuns:

O sa-ti bage o seringa in ochiul "problema". nu te gandii la o seringa gigantica.una foarte mica si sa iti injecteze nu stiu ce substanta. Doare dar no'...trebuie. Cel putin asta mi-a facut mie.