| SmartLie a întrebat:

Port ochelari si seara ma dor ochii.

Nu stiti niste exercitii pentru ochi sau ceva de genu?

Daca stiti va rog explicati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E posibil să fie vorba de o tensiune la fund de ochi...

Totuşi, dacă lentilele sunt bune, NU este "normal" să ai acele dureri şi să-ţi "obosească" ochii!

Cred că ar fi mai bine să REFACI un control oftalmologic ( la medicul specialist din Policlinică/spital, NU la diverse magazine care vând ochelari/rame ) şi să-i spui medicului despre aceste dureri.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Ochii spun ca au nevoie de repaus..nu de exercitii!

| SmartLie explică (pentru foxi):

Stiu si exercitii pentru ochi care chiar au functonat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

N-ai precizat dacă porţi ochelari de mai mult timp, sau doar recent ai primit reţeta acestora...

Când ai făcut ultimul control oftalmologic?

E posibil ca durerea de ochi pe care o ai ( seara ) să se datoreze faptului că trebuie corectate/reactualizate dioptriile.

Dacă porţi aceşti ochelari ( aceste lentile ) de un an, atunci e necesar un control pentru evaluare ( şi, eventual, indicarea altor lentile )!

Toate cele bune.

| SmartLie explică (pentru bursuc001):

Port ochelari din 13 februarie si nu demult am fost la control, au zis ca lentilele sunt bune ( de -2 ).

| bursuc001 a răspuns (pentru SmartLie):

E posibil să fie vorba de o tensiune la fund de ochi...

Totuşi, dacă lentilele sunt bune, NU este "normal" să ai acele dureri şi să-ţi "obosească" ochii!

Cred că ar fi mai bine să REFACI un control oftalmologic ( la medicul specialist din Policlinică/spital, NU la diverse magazine care vând ochelari/rame ) şi să-i spui medicului despre aceste dureri.

Toate cele bune.

| EuCool a răspuns:

Nu prea stiu si tu mi-ai raspuns la intrebare incearaca sa tot clipesti repede si daca tot te dor nu prea stiu nu port ochelari deci imi dau cu parearea sau daca stai prea mult la pc sau aproape de tv mai poti reduce din timp si sa-ti odihnesti ochi